En eksplosionsagtig brand har natten til mandag hærget et rækkehus i Dronninglund, og den voldsomme brand har forårsaget betydelige skader på ejendommen.
Det oplyser Nordjyllands Politi på sin hjemmeside mandag morgen.
- Vi arbejder fortsat på at skabe overblik over situationen. Det er endnu for tidligt at sige noget endeligt om brandårsagen, men vi efterforsker bredt, siger vagtchef René Kortegaard i meddelelsen.
Tidligere sagde Nordjyllands Politi til TV2 Nord, at politiet mistænker, at branden blev påsat.
Ingen personer kom til skade i branden, der af vagtchefen betegnes som voldsom og eksplosionsagtig.
Ifølge TV2 Nord der tale om et rækkehus på Slotsgade i Dronninglund i Nordjylland.
Både brandvæsen, politiet og hjemmeværnet rykkede ud, da anmeldelsen tikkede ind ved midnatstid - klokken 00.06.
Brandvæsenet fik kontrol over ilden, og politi og hjemmeværnet afspærrede området af sikkerhedshensyn. Samtidig gik politiet i gang med de indledende undersøgelser på stedet.
Mandag morgen har politiet blandt andet indsamlet tekniske spor samt afhørt naboer og andre relevante vidner.
- Det arbejde fortsætter nu med henblik på at klarlægge det præcise hændelsesforløb, siger vagtchefen.
Politiet opfordrer alle, der har set eller hørt noget i forbindelse med nattens brand, til at ringe til politiet på telefonnummer 114.
/ritzau/
