Politiet har under en ransagning beslaglagt 14 paller med lattergas, svarende til mere end 6.000 store flasker. 

I forbindelse med sagen blev fire mænd i alderen 25-48 år anholdt, og de fremstilles onsdag i grundlovsforhør.

Det skriver Københavns Politi onsdag i en pressemeddelelse.

Tre af de anholdte har ifølge politiets vurdering forbindelser til bandemiljøet.

Aktionen blev gennemført af Københavns Politi i samarbejde med Østjyllands Politi og Skattestyrelsen.

De fire mænd blev anholdt på adresser i København og i Gadstrup syd for Roskilde.

Under aktionen blev der også fundet 25 paller med tom emballage fra lattergas og beslaglagt et større kontantbeløb og en mængde narkotika.

»Det er ulovligt at sælge lattergas til private borgere i større mængder,« siger vicepolitiinspektør ved Københavns Politi, Espen Godiksen.

»Ud over at det er sundhedsskadeligt, så ser vi desværre også, at det bliver indtaget i forbindelse med kørsel, og dermed udsætter man både sig selv og sine medtrafikanter for en stor risiko. Derfor er vi tilfredse med, at en stor mængde lattergas nu er taget ud af det ulovlige marked,« tilføjer han.

De tre mænd, der blev anholdt på Sjælland, har ifølge Københavns Politi tilknytning til bandemiljøet. 

De fremstilles onsdag i grundlovsforhør i Retten på Frederiksberg og sigtes for overtrædelse af lattergasloven. Anklagemyndigheden vil begære lukkede døre.

Den fjerde anholdte bliver fremstillet i grundlovsforhør i Retten i Aarhus.