Da togdørene lukkede, og en mand missede sit tog på Odense Banegård, hoppede han i stedet ind mellem to af togets togvogne.

Han stod derfor mellem de to togvogne, og toget satte i gang fra spor 5 i retning mod Jylland.

I Tommerup blev toget standset, men da var manden væk. Derfor har politiet iværksat en eftersøgning på strækningen.

Det fortæller vagtchef ved Fyns Politi Kenneth Taanquist, der fik anmeldelsen klokken 06.40.

Politiet vil meget gerne i kontakt med manden, hvis han har forladt toget, så større gener for togtrafikken kan undgås.

- Det er lidt ærgerligt, hvis vi skal lave et kæmpe stykke arbejde og gener for borgerne, hvis det er, at man er stået af.

- Der kunne vi jo rigtig godt tænke os, at man lige ringede og sagde, at det var mig. Det var dumt. Jeg er videre, og jeg har det godt, siger vagtchefen.

Politiet beskriver manden som værende cirka 30 år, dansk med brunere hud og piercet i ansigtet. Han var iført brun kasket og grøn trøje.

DSB oplyser klokken 08.20, at hændelsen betød, at et modkørende tog skulle køre med nedsat hastighed på grund af politiets arbejde, men ellers er togtrafikken ikke påvirket.

Politiet kan kontaktes på telefon 114, hvis man har oplysninger til sagen.

/ritzau/