Det er strømmet ind med henvendelser til Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP) efter politiets håndtering af demonstranter ved Mærsk's hovedsæde i København om morgenen 13. maj.

Myndigheden har modtaget 129 henvendelser i sagen. Ikke alle er dog fra personer, der selv var til stede. Det har DUP oplyst i en mail til Ritzau.

Under aktionen brugte flere betjente deres stave, og videooptagelser af episoden er blevet vist på forskellige platforme.

Personer fra Den Grønne Ungdomsbevægelse var mødt op ved shippinggigantens hovedsæde på Esplanaden. Aktivisterne ville blokere indgangen. De mener, at Mærsk transporterer våben til Israel.

Politiet gav dem et påbud om at forlade stede. 20 adlød ikke. De blev derefter anholdt og sigtet for ulovlig indtrængen, har politiet oplyst.

Advokat Marc Stounberg skriver i en mail, at han på nuværende tidspunkt repræsenterer 19 demonstranter.

- Jeg mener, at DUP bør undersøge i hvert fald nogle af klagerne som straffesager, skriver han.

Myndigheden skal tage stilling til, om sagerne skal behandles som enten klager over betjentenes adfærd, eller om de skal efterforskes som muligt strafbare forhold.

Magtudøvelsen fra politifolkene har fået en del omtale.

En medarbejder på mediet Arbejderen har oplyst, at han fik et slag med stav på skulderen og blev skubbet, selv om han viste sit pressekort.

Dette har udløst kritik fra Danske Medier og Dansk Journalistforbund.

/ritzau/