Politi beder om hjælp: Hvem er denne mand?
En mand blev i august fanget på video, mens han luskede rundt uden for en villa. Nu vil politiet finde ud af, hvem han er?

En mand blev i august fanget på video, mens han luskede rundt uden for en villa. Nu vil politiet finde ud af, hvem han er?

Lyset i carporten bliver tændt, og manden skynder sig at smutte.
Midt- og Vestsjællands Politi har fredag offentliggjort en video fra et privat overvågningskamera, som tilsyneladende viser et forsøg på indbrud i et privat hjem.
På videoen ser man en mand med kasket og lommelygte liste hen mod hoveddøren i på et parcelhus.
Da lyset i carporten pludselig bliver tændt, skynder han sig at gå igen.
Nu beder politiet borgerne i området om hjælp til at finde ud af, hvem manden er.
Der har nemlig været en stribe indbrud i Kalundborg den seneste tid, og nu forsøger politiet at finde ud af, hvem gerningsmanden – eller mændene er.
»Vi kender ikke mandens formål med at være på stedet, men det kan vi jo spørge ham om, hvis I kan hjælpe med at identificere ham,« skriver politiet på Facebook.
Har du oplysninger, der kan hjælpe politiet, så ring 1-1-4.