I 2022 blev en række partiformænd orienteret om den nu tidligere chef for Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) Lars Findsens sexliv.
Det indrømmer Politiets Efterretningstjeneste (PET), der stod bag briefingen.
Det skriver Berlingske på baggrund af en aktindsigt hos Justitsministeriet.
Findsens sexliv var relevant, fordi det gjorde ham sårbar for afpresning, lyder PET's vurdering i et dokument, mediet har fået adgang til.
Lars Findsen mener imidlertid, at der var tale om en krænkelse. Derfor kræver han erstatning.
Retssagen starter tirsdag, hvor den tidligere FE-chef kræver 50.000 kroner i godtgørelse fra myndighederne.
Sagen handler altså om, hvorvidt Lars Findsen blev gjort unødvendigt uret, da PET-chef fortalte en sluttet kreds af politikere om Findsens seksuelle præferencer.
Orienteringen fandt sted, på bagkant af at Lars Findsen blev anholdt af PET's aktionsstyrke i Københavns Lufthavn og varetægtsfængslet på baggrund af en mistanke om at have røbet dybt fortrolige oplysninger til journalister og familiemedlemmer.
I forbindelse med efterforskningen af den sag havde PET nemlig aflyttet og overvåget Findsen. Og på en telefon fandt PET billeder af seksuel karakter, som kom til at indgå i sagen, og som blev forsøgt dokumenteret under retsmøder om varetægtsfængsling, lyder det i en påstand fra Lars Findsen.
Under efterforskningen blev der ifølge PET udarbejdet en såkaldt "sårbarhedsrapport", som handlede om, hvorvidt Findsen var i risiko for at kunne blive afpresset af eksempelvis journalister.
Dokumentet, som Berlingske har fået adgang til, vil ifølge mediet være en del af retssagen, som Retten i Lyngby behandler tirsdag og onsdag.
Både udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) og formand for Dansk Folkeparti Morten Messerschmidt har været indkaldt som vidner i sagen.
De blev begge indkaldt for at skulle fortælle om, hvad der præcist blev sagt under briefingen i 2022.
Mandag skrev Berlingske dog, at kun Messerschmidt skal indtage vidneskranken af de to.
Det er Lars Findsen selv, der har bestemt sig for at lade Løkke slippe for at vidne. Hverken Findsen eller hans advokat har ifølge Berlingske ønsket at udtale sig om årsagen hertil.
/ritzau/