Paradise Hotel-vinder er både forurettet og tiltalt i voldssag
Realitydeltageren Teitur Skoubo risikerer at få et nattelivsforbud, hvis han dømmes for vold.

Realitydeltageren Teitur Skoubo risikerer at få et nattelivsforbud, hvis han dømmes for vold.

Teitur Skoubo, der tidligere har deltaget i realityprogrammet "Paradise Hotel", er både forurettet og tiltalt i en sag om vold i nattelivet, der mandag er blevet indledt i Københavns Byret.
Den 30-årige realitypersonlighed er tiltalt for simpel vold mod en 19-årig mand en tidlig morgen i juli sidste år i det indre København.
Den 19-årige og en 20-årig mand er tiltalt for i forening at have slået Teitur Skoubo i hovedet med en glasflaske ved samme lejlighed.
De nægter sig alle tre skyldige i tiltalen.
Mandag eftermiddag sidder Teitur Skoubo i vidneskranken.
- Blev du slået med flasken, spørger anklagerfuldmægtig Anna Hoff.
- Det har jeg ikke selv set. Jeg ved ikke, hvad jeg blev slået med, siger Teitur Skoubo.
Alle tre tiltalte forklarer, at der opstod en konflikt og efterfølgende tumult i nærheden af LA Tequila Bar i Indre By, hvor alle tre parter var i byen den aften.
Hvad der præcis ledte til konflikten, kan ingen af de tre svare på.
På et tidspunkt endte den 19-årige og Teitur Skoubo med at ligge på jorden på gaden og slås, inden de kommer op og går hver til sit.
Den 19-årige erkender, at han har slået Teitur Skoubo, men afviser at have slået ham med en flaske.
Også den 20-årige afviser, at der er blevet slået med en glasflaske.
En taxachauffør, der også vidner i sagen, husker dog, at der blev slået med en flaske. Han mener at kunne huske, at det var den 20-årige tiltalte, der slog med flasken.
Efter hændelsen var Teitur Skoubo på akutmodtagelsen på Bispebjerg Hospital, hvor lægerne konstaterede et sår på to centimeter på hans hoved. Det blev syet med to sting.
Hvis Teitur Skoubo findes skyldig i vold, mener anklagemyndigheden, at han skal idømmes et såkaldt nattelivsforbud.
Et sådant forbud indebærer, at man mellem midnat og klokken 05.00 ikke må færdes på serveringssteder, der serverer drikkevarer med en alkoholprocent på over 2,8.
Man må desuden heller ikke færdes i de nattelivszoner, politiet har udpeget, mellem midnat og klokken 05.00.
Nattelivsforbud gælder i hele landet.
Realitydeltageren blev i oktober 2022 i Østre Landsret idømt tre måneders ubetinget fængsel for vold. I samme forbindelse frifandt landsretten ham for en voldtægt, han var blevet dømt for i byretten.
Teitur Skoubo vandt den 15. sæson af "Paradise Hotel" i 2019. Han har siden deltaget i flere andre realityformater.
Der ventes dom i sagen 12. juni.
/ritzau/