På bare 19 dage er der blevet afleveret hele 16.195 våben til politistationer over hele landet.

Det viser en foreløbig opgørelse over den såkaldte frit lejde-aktion, der løber i hele november.

»Vi er glade for den enorme tilslutning fra borgerne til frit lejde-aktionen. Jo flere våben borgerne indleverer, desto færre våben er der ude i samfundet, som kan havne i de forkerte hænder,« siger politikommissær i Rigspolitiet Sune Fletcher Hjortel:

»Vi opfordrer derfor alle til fortsat at gøre brug af den unikke mulighed i den resterende del af november måned.«

Kampagnen betyder, at man ikke risikerer en sigtelse for ulovlig våbenbesiddelse, når man afleverer et våben til ordensmagten.

Herfra lyder der dog også en løftet pegefinger.

For det er sket ved flere lejligheder – eksempelvis tre gange på samme dag i Hillerød – at en politistation er blevet evakueret, fordi en borger er troppet op med sprængstoffer.

Det er kort sagt ikke meningen.

»Vi ser beklageligvis stadig tilfælde, hvor velmenende borgere møder op på vores politistationer for at aflevere sprængstoffer, og det er et kæmpe no-go,« siger Sune Fletcher Hjortel fra Rigspolitiet, der er med til at koordinere frit lejde-aktionen:

»Sprængstoffer kan være farlige og udgør dermed en risiko for både borgerne selv og os på politistationerne, som ofte skal evakueres helt eller delvist, når nogen møder op med sprængstoffer.«

Har man sprængstoffer, man gerne vil af med, skal man derfor altid ringe 1-1-4. Herefter vil det blive hentet af Forsvarets Ammunitionsrydningstjeneste.