Af endnu uvisse årsager blev en otteårig pige mandag morgen involveret i en trafikulykke.
Pigen, der kom kørende på cykel i Gørlev, blev ramt af en personbil ved et T-kryds.
Det fortæller kommunikationsmedarbejder ved Midt- og Vestsjællands Politi Martin Bjerregaard til B.T.
»Det er en otteårig lokal pige, der er blevet påkørt, men hvordan ulykken er sket, ved vi endnu ikke,« siger han.
Politiet modtog en anmeldelse om ulykken i T-krydset Agertoften/Slibestenen klokken 7.53.
»Hun kommer som cyklist, og hendes cykel har på en eller anden måde sat sig fast i en kofanger på en personbil, så hun ikke lige kunne komme fri. Men det skulle ikke være noget livstruende,« forklarer Martin Bjerregaard.
Endnu ved politiet ikke, hvordan ulykken skete, hvilken færdselsretning de kom kørende i, eller hvordan de to parter kørte hver især.
»Da pigen var blevet kørt ned, var der hurtigt en nødbehandler fremme på stedet, inden ambulancen nåede frem, da Vestsjællands Brandvæsen har et tilholdssted lige i nærheden,« forklarer kommunikationsmedarbejderen.
En lægehelikopter blev rekvireret til stedet, men det vides ikke, om den blev taget i brug, eller om pigen blev kørt på skadestuen.
»Det lyder selvfølgelig dramatisk, men jeg har ikke meldinger om, at der skulle være tale om noget livstruende. Hvor alvorligt det er, det ved jeg ikke på nuværende tidspunkt,« fortæller Martin Bjerregaard.
Slibestenen var efter ulykken spærret i begge retninger, men der er nu åbnet igen.

