Nægter bortførelse af baby i klapvogn: – Uforsvarligt, at barnet stod alene
37-årig mand fra Litauen rystet over, at børn i Danmark sover alene i barnevogne uden tæt opsyn.

37-årig mand fra Litauen rystet over, at børn i Danmark sover alene i barnevogne uden tæt opsyn.

Han er fra Litauen og er rystet over, at små børn i Danmark bliver efterladt sovende i barnevogne og klapvogne, uden at forældrene holder vagt helt tæt på.
Det var ifølge ham selv årsagen til, at han mandag eftermiddag kørte ganske kort med en klapvogn med et sovende barn på halvandet år på det ydre Østerbro for at lede efter forældrene.
»Jeg er meget lettet over at være løsladt. Jeg kan simpelthen ikke forstå, hvis det er almindeligt i Danmark at lade små børn stå alene for at sove i en klapvogn, uden at en voksen holder opsyn.«
Sådan lød det tirsdag eftermiddag fra den 37-årige Algirdas Martinkus fra Litauen, da en dommer netop havde løsladt ham i et grundlovsforhør i Københavns Byrets dommervagt ved Vestre Fængsel.
Her havde han stadig svært ved at begribe, hvorfor han var blevet anholdt og sigtet for især frihedsberøvelse af det sovende barn knap et døgn tidligere.
Da B.T. fulgte ham tilbage i friheden gennem sluserne ved retsbygningen, forsikrede han endnu en gang – ligesom han havde gjort i retten – at han kun tog fat i den tilsyneladende forladte klapvogn af bekymring for det sovende barns velvære.
Han vidste ikke, at forældrene var ved at vaske tøj i en nærliggende vaskekælder og at de havde lydmæssig forbindelse til det sovende barn i klapvognen via en babyalarm.
»For mig er det helt uansvarligt, at et barn står alene og sove et offentligt sted uden tæt opsyn. Det ville ingen mennesker gøre i mit land. Og jeg ville heller aldrig have ladet det ske med min egen datter, som er 10 år gammel i dag,« lyder det fra 37-årige Algirdas Martinkus.
Han er uddannet snedker, ustraffet og har arbejdet tre år i Danmark.
Da han flyttede klapvognen, så barnet kom væk fra forældrene i omkring en halv time, havde han ifølge sin egen optælling drukket syv dåser øl.

Da han i grundlovsforhøret blev tilbudt at få det sidste ord, inden dommeren skulle tage stilling til en eventuel varetægtsfængsling, forsikrede Algirdas Martinkus endnu en gang, at han ikke havde til hensigt at gøre noget ulovligt, da han kørte en kort tur med klapvognen.
Imens optog han en otte minutter lang video, hvor man på lydsiden kan høre ham forklare om det overraskende i, at barnet tilsyneladende var efterladt alene. Og han ringede også til sin kæreste for at få hende til at kontakte politiet, da han ikke selv syntes, at hans engelsk rakte tilstrækkeligt.
»Jeg ville kun hjælpe af hele mit hjerte i den situation,« forsikrede han i retten.
Da den 37-årige litauer går ud af Vestre Fængsels område, aner han ikke, hvor han er havnet i København. Da han pludselig får øje på bus 1A, der kører mod Hellerup, springer han straks på bussen med sine netop udleverede høretelefoner i en plastikpose fra fængslet.

»Jeg mangler stadig at få min mobiltelefon, som politiet har endnu. Nu vil jeg lige besøge min kæreste, og så vil jeg komme ud af Danmark og tilbage til Litauen. Det er for mærkeligt, hvordan tingene fungerer i Danmark,« siger han med et smil til B.T.