Onsdag aften er der fundet håndgranater i en bil ved betalingsanlægget på Øresundsbroen.

Det skriver det svenske statsmedie SVT.

Angiveligt er der fundet »flere håndgranater« i den bil, der blev stoppet på broen tidligere på aftenen. 

Frederik Braat, talsmand for svensk politi i region syd, fortalte tidligere på aftenen om aktionen til B.T.:

»Svensk politi har assisteret det svenske toldvæsen med bombeteknikere til aften ved et forhold på Øresundsbroen,« siger talsmanden.

Bomberydningstjenesten hører under politiet i Sverige.

Frederik Braat vil ikke kommenterer på fundet i bilen, men henviser til, at det svenske toldvæsen har overtaget efterforskningen. 

»Den undersøgte genstand har ikke været til fare for offentligheden, og trafikken har forløbet som normalt,« sagde Frederik Braat til B.T. tidligere. 

Politiet blev tilkaldt af toldvæsenet 17.55.

Til den svenske avis Expressen oplyser Frederik Braat, at politiet ikke forventer, at det bliver nødvendigt at lukke broen. 

Politiets arbejde foregår nemlig på fastlandet, lyder det. 

SVT skriver, at arbejdet på stedet blev afsluttet kort før klokken 21 onsdag. Ifølge mediet arbejdede politiet ikke i nærheden af broen eller vejen.

Det fremgår ikke af de svenske mediers dækning af sagen, om nogen er anholdt.