Mand idømt otte års fængsel for vold med døden til følge
En 56-årig mand blev udsat for grov vold i sit hjem og døde efterfølgende af alvorlige hjerneskader.

En 56-årig mand blev udsat for grov vold i sit hjem og døde efterfølgende af alvorlige hjerneskader.

En 44-årig mand er tirsdag ved Retten i Esbjerg blevet idømt otte års fængsel for vold med døden til følge.
Det skriver Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse.
Sagen fandt sted natten mellem 13. og 14. september sidste år på Grådybet i Esbjerg.
Her blev en 56-årig mand udsat for grov vold i sit hjem og pådrog sig alvorlige hjerneskader, som han efterfølgende døde af.
Den 44-årige mand er fundet skyldig i vold med døden til følge samt at have efterladt den 56-årige mand i hjælpeløs tilstand.
En 32-årig mand var medtiltalt, men er blevet frifundet for vold med døden til følge. Han er dog idømt 1 års fængsel for en række øvrige forhold og tildelt en advarsel om udvisning.
»Der er tale om en særdeles alvorlig sag, som har resulteret i, at en 56-årig mand har mistet livet. Vi er tilfredse med, at retten har fundet den 44-årige mand skyldig i vold med døden til følge og idømt ham 8 års fængsel,« fortæller anklagerfuldmægtig Ida Lolle, fra anklagemyndigheden ved Syd- & Sønderjyllands Politi.
Hun uddyber:
»For så vidt angår den 32-årige medtiltalte, som er frifundet for hovedforholdet, vil vi nu nærlæse dommens begrundelse og på den baggrund overveje, om der er grundlag for at indstille dommen til anke.«
Den 44-årige har været varetægtsfængslet under sagen.
Begge dømte udbad sig betænkningstid i forhold til, hvorvidt de ønsker at anke dommen.