Torsdag eftermiddag er der opstået kø på flere af de danske motorveje, heriblandt Vestmotorvejen, hvor køen i øjeblikket er flere kilometer lang.

Det oplyser Vejdirektoratet til B.T. og tilføjer, at det er som følge af et dækskifte, at man i en periode spærrede det ene spor på motorvejen.

»Så der er opstået noget kø, men de er så småt begyndt at køre igen. Man skal nok regne med et kvarters ekstra rejsetid,« lyder det fra den vagthavende hos Vejdirektoratet.

Ifølge P4 Trafik er der i øjeblikket godt tre-fire kilometer lang kø.

Men det er ikke kun på Vestmotorvejen, at den er gal. Djurslandsmotorvejen er i øjeblikket helt spærret i begge retninger ved Aarhus, fordi en lastbil står i flammer, skriver Vejdirektoratet på Twitter.

'Rute 15 Djurslandsmotorvejen er i øjeblikket helt spærret i begge retninger ml. MVX Aarhus N og frakørsel 19b, pga. brand i en lastbil. Forvent kødannelse og forlænget rejsetid. Find alternative ruter.'

Østjyllands Politi oplyser, at man forventer, at der går mindst en time, før branden er slukket.

Derudover er der også problemer på Amagermotorvejen, hvor der er 'massiv' kø efter en trafikulykke tidligere. Her er der i øjeblikket to spor spærret.

B.T. følger sagen.