En 30-årig kvinde er i dag blevet kendt skyldig ved Retten i Holstebro efter at have kørt en 51-årig mand ned og efterladt ham i livsfare.
Episoden fandt sted tilbage i marts i Nykøbing på Mors, hvor kvinden påkørte manden i en Volkswagen Up. Påkørslen resulterede i, at manden fik blødninger i hjernen.
På trods af at kvinden er blevet erklæret skyldig, slutter sagen ikke her, skriver TV Midtvest.
Ifølge mediet står der i sigtelsen og skylderkendelsen, at den 30-årige kvinde var påvirket af amfetamin, var frakendt førerretten og har en tidligere dom for vold.
Kvinden står nu over for en mentalundersøgelse, før retten kan vurdere, om kvinden skal have en behandlingsdom eller fængsles.
Efterfølgende kan kvinden enten acceptere eller anke dommen.
Mediet har ligeledes talt med senioranklager ved Midt- og Vestjyllands Politi, Iben Ernst Bøttker, der vurderer straffens omfang:
»Jeg er meget tilfreds med, at retten har fulgt tiltalen. Det er en meget alvorlig forbrydelse. Hvis hun får en fængselsstraf, så er vi oppe i mange års fængsel«, siger hun.