En 29-årig kvinde er mandag blevet anholdt og sigtet for drab på en udenlandsk kvinde i Gjern.

Det oplyser Midt- og Vestjyllands Politi i en pressemeddelelse.

Politiet har i adskillige timer været til stede på adressen i Gjern, hvor man undersøgte et mistænkeligt forhold.

I pressemeddelelsen oplyses det, at politiet klokken 11.27 modtog en anmeldelse om, at en kvinde var fundet med flere knivstik på kroppen. Hun blev erklæret død klokken 11.53 efter forsøg på livredende førstehjælp.

De pårørende er ikke underrettet.

Og mandag aften – klokken 19.50 – foretog politiet så anholdelse af en 29-årig kvinde, som de mistænker for at stå bag drabet.

»Der er ingen grund til bekymring for andre borgere i lokalområdet. Det er vores umiddelbare opfattelse, at der er tale om en enkeltstående hændelse,« siger efterforskningslederen, politikommissær Theis Thylstrup fra Midt- og Vestjyllands Politi.

Politiet tilføjer i pressemeddelelsen, at man beder offentligheden om hjælp i sagen:

»Vi har fortsat flere efterforskningsskridt. Vi har blandt andet brug for at kortlægge en stjålet Opel Corsas færden i løbet af dagen i dag. Vi håber derfor, der er nogle borgere derude, som har set bilen holde et uvant sted eller på anden vis har bemærket det her køretøj i løbet af dagen mandag.«

»Er der det, så hører vi meget gerne om det på telefon 114,« siger efterforskningslederen.

Har man set en Opel Corsa årgang 2004, der har udvist mistænkelig adfærd ved for eksempel at holde på en anderledes måde, køre hasarderet eller på anden måde stikke ud fra normalbilledet i tidsrummet klokken 10.40-19.50 mandag 30. december 2024 et sted i Midt- eller Vestjylland, vil politiet gerne høre fra dig.

Den 29-årige kvinde bliver fremstillet i grundlovsforhør i morgen, tirsdag 31. december.