»Politiet har brug for videoovervågning efter knivstikkeri.«

Sådan lyder det i en pressemeddelelse, efter en kvinde mandag eftermiddag blev stukket med kniv på en sti i Hyrdehøj ved Roskilde.

Som følge af knivstikkeriet blev den 46-årige kvinde alvorligt kvæstet.

I pressemeddelelsen oplyser Midt- og Vestsjællands Politi tirsdag formiddag, at hun nu er uden for livsfare.

Samtidig fortsætter efterforskningen af sagen, hvor gerningspersonen – der stod bag knivoverfaldet på stisystemerne syd for Tjørnegårdskolen i Hyrdehøj – endnu er på fri fod.

»Har man som beboer eller virksomhed i selve Hyrdehøj-området har videoovervågning, så ring 1-1-4, så kommer vi og sikrer overvågningen,« siger vicepolitiinspektør Lars Krogsgaard:

»Men vi har også brug for, at beboere og virksomheder i resten af Roskilde Vest gemmer deres videoovervågning og gerne gennemser den i tidsrummet før og efter, at overfaldet skete.«

Ser man noget i videoen, som kan være gerningspersonen, så beder politiet om, at man ringer og fortæller det.

Den 46-årige kvinde kunne umiddelbart efter overfaldet – som skete klokken 14.15 – selv ringe og tilkalde hjælp.

Gerningspersonen er beskrevet som værende en yngre kvinde, der efterfølgende flygtede fra stedet.

»Ifølge vores første vurdering er der tale om et helt umotiveret overfald,« fortalte vagtchef Boye Rasmussen mandag til B.T.

Den mistænkte kvinde beskrives som værende 15-25 år, lys i huden og med langt, sort hår. 

Hun bar en sort T-shirt med rød skrift samt sorte bukser.

»Vi kommer til at være synligt til stede i området dagen igennem. Og hvis man har oplysninger til politiet, eller i øvrigt ønsker at snakke med os om det, der er sket, så kan man også opsøge vores mobile politistation,« siger Lars Krogsgaard.

Politiet kan kontaktes på telefonnummer 1-1-4.