Hun havde netop lagt den halvanden liter store flaske med orange skruelåg ned i affaldsposen, da det sagde »bang«.
Sanne lukkede instinktivt øjnene, da hun mærkede væsken i sit ansigt. Da hun åbnede dem igen, var alt sort.
Det, Sanne netop havde haft i hånden, var en såkaldt syrebombe.
B.T. agter ikke at videregive opskriften, men kort fortalt er det kemikalier og metal, der blandes i en flaske, hvorefter der så dannes et tryk. Og så kommer eksplosionen.
Selv havde Sanne aldrig hørt om syrebomber, da hun den 26. september ved formiddagstid kom kørende på en truck ved Fruering Kirkegård tæt på Skanderborg, hvor hun arbejder som gravermedarbejder.
Her fik hun øje på en stor flaske med en smule sort væske deri.
»Første gang lod jeg den være, men da jeg kom tilbage og var på vej mod skraldespandene, tog jeg den op. Den lugtede meget grimt,« siger Sanne, der af hensyn til private årsager ikke ønsker sit rigtige navn frem, og som første gang fortalte sin historie til Din Avis Skanderborg.

Der skete ikke noget med flasken, da hun lagde den på sin truck, men da hun kom hen til skraldespandene, tog hun en affaldspose ud og lagde flasken derned.
Har du også oplevet at være blevet ramt af en syrebombe? Så vil B.T. gerne tale med dig. Skriv en mail til sebj@bt.dk.
Og så kom eksplosionen.
Væsken ramte Sanne, der stod med ansigtet lige i skudlinjen, og i samme sekund sortnede alt for gravermedhjælperen, der vaklende bevægede sig hen mod sin kollega på kirkegården.
Kollegaen fik kontaktet Giftlinjen, og kort efter var en ambulance på stedet.
»På det her tidspunkt har jeg skyllet mine øjne så meget, jeg kan, og på hospitalet får jeg tapet mine øjne helt åbne og får sat slanger fast i panden, som så drypper vand ned i øjnene i halvanden time,« fortæller Sanne.
Gradvist får hun mere og mere af synet tilbage, men lægerne kan også konstatere, at øjet har taget permanent skade efter mødet med syrebomben.
De bliver nemlig nødt til at fjerne det yderste lag af hornhinden på højre øje med en vatpind, da den er helt ødelagt.
»Jeg har været enormt heldig, fordi jeg havde briller på. Hvis jeg havde haft 'bare øjne'? Puha, det tør jeg næsten ikke tænke på. De mener også, at der er blevet brugt eddikesyre, men sommetider bruger folk også affaldsrens, og det ville være meget værre,« siger hun.
Hun ønsker at fortælle sin historie, da hun selv ikke kendte til fænomenet, og da hun formentligt kan forhindre andre ulykker.
»Med min viden nu havde jeg aldrig rørt den flaske, så hvis jeg bare kan redde én eller to fra denne her oplevelse, så er jeg glad,« siger hun.
Sanne kan igen se og får ikke varige mén, hvad angår synet.
Hændelsen blev anmeldt til politiet – herfra lyder det:
»Sydøstjyllands Politi kan bekræfte, at vi har modtaget en anmeldelse om et forhold vedrørende en ætsende væske. Vi tager sagen alvorligt og efterforsker den nærmere. Af hensyn til den videre efterforskning har vi ikke yderligere oplysninger at dele på nuværende tidspunkt.«