Påstanden var ganske simpel fra Henrik Sass Larsen, da han mandag udtalte sig i B.T.:
Den børnesexdukke, som han er tiltalt for at have konstrueret, har aldrig eksisteret.
I stedet var der ifølge ekspolitikeren blot tale om en regulær tøjdukke, som han havde fået med gratis fra en ‘kinesisk webshop’.
Henrik Sass Larsen, der i øvrigt nægtede at svare på B.T.s spørgsmål om den omfattende mængde overgrebsmateriale med børn, han er tiltalt for at have haft på sin harddisk, udtalte:
»Jeg fik dukken som en bonusgave i forbindelse med indkøb på en af de store kinesiske handelsplatforme. Jeg havde ikke brug for den, og længe lå den på en hylde. En dag tog jeg den ud af pakningen, trykkede på en elektronisk anordning, og den begyndte at tale.«
»Det blev den så ved med, indtil jeg flåede elektronikken ud af ryggen på dukken, og i den forbindelse ryger dens udklædning, kjole eller hvad det nu var. Jeg kan ikke huske, hvad den havde på, men jeg fjernede ligeledes den plasticplatform, som den stod på. På den måde kom den revne, der blev i dukken. Der er således tale om en tøjdukke.«
B.T. har spurgt Henrik Sass Larsen ind til, hvilken kinesisk webshop der er tale om i forklaringen.
Det nægter Henrik Sass Larsen dog at oplyse, lyder meldingen fra hans nye forsvarsadvokat, Berit Ernst.
»Jeg har rådet min klient til ikke at procedere sagen i pressen mod B.T og B.T.s mulige efterforskning,« skriver advokaten og fortsætter:
»Vi forholder os til politiets efterforskning, som er undergivet en række retssikkerhedsmæssige regler, der ikke gælder for journalister, og det forholder vi os til i retten.«
B.T. har talt med Nets, der er ekspert i e-handel, og de har udformet en oversigt over de største kinesiske webshops i Danmark, der kunne tænkes at distribuere en dukke.
Der er ifølge eksperten tale om Temu, Alibaba og Wish som de mulige handelsplatforme til forsendelsen.
En af de mest populære kinesiske webshops, der bruges i Danmark, er Temu.
B.T. har præsenteret den kinesiske gigant for de beskrivelser af dukken, som Sass har givet. I et skriftligt svar fra Temu lyder det:
»Produkter sendt fra Temu er altid udvalgt af kunden. Der er sommetider tilbud, der gør enkelte produkter gratis, for eksempel når nye kunder køber over et vist beløb, men der sendes ingen dukke til nogen, der ikke har valgt at modtage en dukke.«
Til spørgsmålet om, hvorvidt Temu kan have sendt en af politiet såkaldt 'børnesexdukke', lyder svaret:
»Vi afviser på det kraftigste enhver påstand om, at Temu ville sende et produkt, der ligner en dukke til seksuelt misbrug af børn – hvad enten det er som gave eller andet.«
B.T. har også taget kontakt til den store kinesiske markedsplads Alibaba, der fungerer som en slags mellemmand mellem købere og mindre kinesiske webshops.
Her har vi også oplyst Sass Larsens beskrivelse af dukken og spurgt, om det er muligt at modtage sådan en i gave.
Alibaba oplyser, at man ikke er bekendt med sagen, men da platformen formidler kontakt mellem mindre shops og købere, vil de gerne undersøge muligheden for afsendelsen af en dukke, hvis B.T. kan sende et ordrenummer.
Hos den tredje af de helt store kinesiske webshops, Wish, beder man også om et ordrenummer for at undersøge sagen nærmere, men udtaler samtidig i et skriftligt svar:
»Produkter som beskrevet i den henvendelse tilbydes eller distribueres ikke af Wish.«
På vegne af Henrik Sass Larsen oplyser Berit Ernst, at man ikke ønsker at give oplysninger om den påståede ordre, så B.T. kan efterprøve Sass' forklaring af erhvervelsen af dukken.
B.T. har ligeledes spurgt Berit Ernst, om det er muligt at se det billede af dukken, som politiet tog i Henrik Sass Larsens lejlighed, men den henvendelse er advokaten ikke vendt tilbage på.
Den samme forespørgsel afviser Københavns Politi.
Ekspolitikeren er tiltalt for at være i besiddelse af over 6200 overgrebsbilleder, 2200 overgrebsvideoer og en barnedukke, som han altså ifølge politiet selv har 'konstrueret med et seksuelt formål for øje, idet den var opskåret i skridtet og tilknyttet en elektronisk betjening'.
Han nægter sig skyldig i alle forhold og oplyste tidligere på ugen over for B.T., at han den 10. juni vil selvudgive sin egen bog 'Tilbageslag', hvor han vil komme med sin egen version af sagen.
I den forbindelse spurgte B.T., hvorfor eksministeren ikke udgiver bogen gennem et forlag.
»Efter afvisningen fra Politikens Forlag fik jeg mange henvendelser - og jeg var i seriøs kontakt med to forlag. Jeg vælger dog at selvudgive, fordi jeg vurderede, at tiden ikke var til en større gennemskrivning. Og samtidig har jeg ikke brug for et mellemled. Det her er min kamp, og jeg skal selv kommunikere uden mellemled,« svarede Henrik Sass Larsen.
Ekspolitikeren har nægtet at svare på spørgsmål, der relaterer sig til overgrebsmaterialet.