Den røde Ferrari 488 Spider BD kan køre så stærkt, at man hurtigt kan miste kontrollen med den.

Det kom en 61-årig mand til at sande, da han i april 2021 netop havde hentet luksusbilen hos et leasingselskab.

På Frederikssundsmotorvejen ved Smørum målte en af politiets færdselspatruljer hans fart til 210 kilometer i timen. 

Derfor blev der tilkaldt et fejeblad, der kunne fragte bilen væk, for nu var den kostbare bil blevet beslaglagt efter reglerne om vanvidskørsel, der på det tidspunkt netop var trådt i kraft kun to dage før.

Nu er bilen netop blevet sat til salg. Det sker på en elektronisk auktion hos firmaet B2B Auctions. Her kan man frem til 21. januar byde på den eksklusive Ferrari, hvor mindsteprisen på forhånd er sat til 1.000.000 kroner.

Leasingkunden har ifølge Ritzau tidligere i retten forklaret, at han – på grund af omtalen af de dengang nye regler om vanvidskørsel – var meget opmærksom på ikke at køre over 200 kilometer i timen.

Men alligevel endte han altså med at blive målt til 210 kilometer i timen.

I mere end tre år har den eksklusive bil været i politiets varetægt. Det skyldes, at det har trukket ud med en endelig afgørelse i retssystemet.

I oktober kunne landsretten endelig sætte punktum. Bilisten blev fundet skyldig, og der skulle ske konfiskation af sportsvognen, som var ejet af Formula Leasing. Derfor kan interesserede nu byde på bilen.

På hjemmesiden hos B2B Auctions kan man både se en stribe fotos og en video af den røde Ferrari. Og det oplyses, at bilen har stået stille og ikke har fået service under det langvarige ophold hos ordensmagten.

Åbenbart er værdien dalet en del. Bilisten hæftede for lidt mere end to millioner kroner, da han underskrev leasingkontrakten, fremgår det af en dom.

At køre Ferrari er den 61-åriges passion og hobby, har han forklaret. Leasingafgiften på godt 20.000 kroner svarede til mere end halvdelen af hans månedlige nettoindtægt.

I en anden sag om vanvidskørsel blev en norskejet Lamborghini solgt på auktion for 1,9 millioner kroner. Den havde kørt mindst 228 kilometer i timen på Hirtshalsmotorvejen.

Og også den tidligere landsholdsangriber Nicklas Bendtner har prøvet at få konfiskeret sin eldrevne Porsche Taycan Turbo S til en værdi af 2,4 millioner kroner. Det skete efter seks kendelser om især kørsel uden gyldigt, dansk kørekort.

Siden skærpelsen af loven har staten fået konfiskeret mere end 3000 køretøjer. Som udgangspunkt sker der konfiskation, selvom ejeren ikke har siddet ved rattet.

En række situationer bedømmes som vanvidskørsel. For eksempel en promille på mere end 2,0, særlig hensynsløs kørsel og uagtsomt manddrab under særligt skærpende omstændigheder.