Tilbage i juni måned meldte en borger både sin hund og bil efterlyst. Torsdag er begge blevet fundet i Kolding, men det er desværre ikke med godt nyt.
For hunden, der lå i et bur på bagsædet, er nemlig blevet fundet død.
Det skriver Stiften.
Hunden og bilen, en sort Skoda Citigo, blev meldt stjålet den 27. juni af ejeren, og først onsdag eftermiddag lykkedes det for politiet at finde nyt i sagen.
Politiet modtog nemlig en anmeldelse om bilen, der holdt parkeret på Midtgården Parkeringsplads i Kolding. Og her kunne man altså konstatere, at hunden med en brunlig pels var død.
Hvad der konkret er sket, ved politiet ikke på nuværende tidspunkt.
»Vi har taget kontakt til ejeren af bilen, og vi er i øjeblikket i gang med at finde ud af, hvad der helt præcis er sket. Det tyder på, at nogen har stjålet bilen og hunden og derefter efterladt dem på en parkeringsplads,« siger politikommissær Brian Fuglsang til Stiften.
Bilen blev endvidere fundet med to parkeringsbøder liggende i frontruden. Den første er fra den 3. juli, mens den anden blev placeret en uge senere den 10. juli.


