Sydøstjyllands Politi leder fortsat efter Arne, som har været forsvundet siden lørdag omkring klokken 13. 

Det fortæller vagtchef i politikredsen Ricki Østergaard til B.T.

»Vi fortsætter eftersøgningen her til morgen, og vi vil stadig gerne have, at man ringer 114, hvis man har set noget,« fortæller han. 

Politiet leder efter 87-årige Arne.  Foto: Sydøstjyllands Politi

Politiet meldte natten til søndag ud, at de leder efter Arne ved hans bopæl på Grønlandsvej i Vejle. 

Både en drone, helikopter og hundepatrulje var med eftersøgningen. 

Ricki Østergaard fortæller, at de her til morgen fortsat er til stede med hundepatruljer, og at de ikke udelukker at tage dronen i brug igen. 

»Lige nu leder hundene, og hvis vi får brug for en drone, så gør vi det, men vi skal lige vurdere, om det giver mening,« fortæller han. 

Han understreger, at de har fået forskellige henvendelser fra borgere, men desværre ikke nogen, der gør, at de har fundet Arne. 

Arne beskrives som 170 cm høj, almindelig af bygning og har gråt tilbagestrøget hår. Ved sin forsvinden var Arne iført en grå pullover og mørke bukser.

Politiet oplyser, at man er »bekymret« for ham.

Har man set Arne eller har man oplysninger om, hvor han befinder sig, kan man kontakte politiet på 114.

B.T. følger sagen.