Guldmønter og guldbarrer beslaglagt ved grænsen
Ved grænsen i Padborg har toldere og politi i de seneste dage beslaglagt guld i forskellig form.
Ved grænsen i Padborg har toldere og politi i de seneste dage beslaglagt guld i forskellig form.
I weekenden har tolderne ved den dansk-tyske grænse i Sønderjylland beslaglagt guldmønter og guldbarrer til en værdi af cirka 170.000 kroner.
Der er også beslaglagt en større mængde guldsmykker, som blev forsøgt ført ud af landet, og som politiet mistænker, stammer fra indbrud.
Det skriver Toldstyrelsen onsdag i en pressemeddelelse.
- Begge sager er et godt eksempel på, at vi kontrollerer på flere områder, og et af de områder, som vi kontrollerer for, er, at angivelsespligten af likvide midler overholdes, siger Jeppe Kjærgaard, der er kontroldirektør i Toldstyrelsen.
- Når man rejser ind eller ud af Danmark med likvide midler, har man pligt til at angive dette, og det er vores opgave at stikke en kæp i hjulet på eventuelle lyssky foretagender, så vi forhindrer hvidvask bedst muligt, siger han i pressemeddelelsen.
Den første beslaglæggelse skete lørdag, da to personer i en bil blev stoppet og udtaget til kontrol.
I bilen viste der sig at være både guldmønter og guldbarrer, og værdien løber ifølge Toldstyrelsen op i cirka 170.000 kroner.
Mandag blev to andre stoppet i besiddelse af en stor mængde guldsmykker. Toldstyrelsen oplyser ikke smykkernes værdi, men fortæller, at begge sager er anmeldt til Syd- og Sønderjyllands Politi.
- Vi mistænker, at guldsmykkerne, vi beslaglagde i morges, før de blev forsøgt ført ud af landet, kan stamme fra indbrud. Det er en af de ting, vi nu undersøger, siger vicepolitiinspektør Henning Marcussen fra politiets udlændingekontrolafdeling, UKA Vest.
Når man krydser grænsen, skal man ifølge reglerne angive de såkaldt likvide midler, man medbringer. Likvide midler er for eksempel kontanter, men også visse former for guld.
Guld dækker i denne sammenhæng ifølge Toldstyrelsen over guldmønter med et guldindhold på mindst 90 procent samt guldbarrer eller guldklumper med et guldindhold på mindst 99,5 guld - som eksempelvis i guldsmykker.
RITZAU