Forsøgte at bryde ind samme sted to gange - nu deler politiet nyt
Midt- og Vestsjællands Politi beder nu offentligheden om hjælp til at finde dem.

Midt- og Vestsjællands Politi beder nu offentligheden om hjælp til at finde dem.

To gange i maj forsøgte de samme to mænd at bryde ind i en specifik Super Brugsen.
Og nu deler politiet nyt i sagen.
I et opslag på Facebook efterlyser Midt- og Vestsjællands Politi nu de to mænd med video fra stedet.
'Kan du genkende disse to indbrudstyve?'
Sådan lyder overskriften og spørgsmålet i politikredsens opslag, efter de to mænd for anden gang forsøgte at bryde ind i Super Brugsen på adressen Ved Rådhuset i Store Heddinge på Østsjælland.
På videoen kan man se de to mænd gå rundt uden for butikken.

Første gang, de forsøgte bryde ind, var 11. maj om natten, hvor de prøvede at bryde en skydedør op, men forgæves.
Anden gang var nogle dage senere, 15. maj, også om natten, hvor de knuste en rude, men forlod stedet igen.
En ene mand beskrives som 20-35 år, almindelig af bygning og lys i huden, kort hår og briller. Mørk hættejakke, som ikke er sort, mørke bukser og sko i både mørke og lyse farver.
Den anden beskrives som 20-35 år og almindelig af bygning og lys i huden. Kort, sort hår med høje tindinger, sort skæg, mørk hættejakke med sort lynlås, mørke bukser med et hvidt logo på venstre lår og mørke sko med hvide såler.
Hvis du kan genkende dem eller har oplysninger, der kan hjælpe efterforskningen, så ring til politiet på 1-1-4.