En forsinkelse og en ændret rækkefølge mellem to tog gik forud for den voldsomme togulykke torsdag morgen på Gribskovbanen i Nordsjælland.

Planen var oprindeligt, at begge tog skulle mødes på Slotspavillonen Station klokken 06.26 på strækningen mellem Kagerup og Hillerød. Det ene tog skulle køre ind på spor 1 og vente, mens det andet skulle passere gennem spor 2.

Det siger Klaus Jensen, leder af jernbaneenheden i Havarikommissionen.

- Da det første tog var forsinket, valgte man at bytte rundt på rækkefølgen, så det andet tog kom ind først og skulle vente, siger han.

Men af endnu ukendte årsager fortsatte det andet tog videre ud af stationen, hvorefter det kolliderede med det første tog cirka en kilometer længere ude.

Havarikommissionen understreger, at oplysningerne indgår i efterforskningen, men at der endnu ikke kan drages konklusioner.

- Vi leder efter de bagvedliggende årsager til, at noget kan gå galt. Det er det, vi er mest interesserede i, fordi vi ikke placerer skyld og ansvar, siger Klaus Jensen.

Togulykken skete kort før klokken 06.30 torsdag på strækningen nord for Isterødvejen ved Hillerød, hvor to tog kørte frontalt sammen på Gribskovbanen.

Der blev efterfølgende iværksat en større redningsindsats.

17 personer er blevet behandlet på hospitalet i forbindelse med ulykken, oplyste Nordsjællands Politis vagtchef torsdag aften.

Torsdag lød meldingen, at fem var i kritisk tilstand, men de er fredag alle meldt uden for livsfare, oplyser Akutberedskabet.

Årsagen til ulykken er endnu ukendt og undersøges af Havarikommissionen i samarbejde med andre myndigheder. Kommissionen undersøger ulykker og hændelser inden for jernbane og luftfart i Danmark.

Det er stadig for tidligt for Havarikommissionen at sætte en tidsramme for, hvornår der kommer en konklusion på undersøgelsen.

Kommissionen er fortsat i den fase, hvor der indsamles data og gennemføres interviews med relevante parter.

- Vi går simpelthen alt igennem. Med det materiale, vi er ved at få indsamlet, vil vi danne os et overblik over, hvad vi mangler, og hvad vi skal bruge, siger Klaus Jensen.

- Vi er slet ikke nået ret langt med analysen. Vi er stadig i indsamlingsfasen, og vi skal også interviewe en masse mennesker, tilføjer han.

Nogle er allerede blevet interviewet, mens andre vil blive det i de kommende dage.

- Det kan både være involverede parter, men også vidner og folk med forstand på den type tog, togstrækninger og så videre, siger Klaus Jensen.

Derudover skal Havarikommissionen også tale med de to lokomotivførere. Samtalerne forventes at finde sted inden for "ganske få dage".

Begge lokomotivførere kom til skade under ulykken. Til DR Nyheder oplyser sikkerhedschef for Lokaltog, der driver Gribskovbanen, Claus René Pedersson fredag, at de begge stadig er indlagt med alvorlige brud.

/ritzau/