Efterhånden som vi nærmer os vinteren, lukker mørket sig mere og mere sammen om os.

Det kan dog hurtigt føles endnu mørkere, hvis man samtidig lige indkasserer en bøde for at glemme noget ganske essentielt:

Nemlig lyset.

Både på cyklen og på bilen.

For en række borgere på Bornholm skete det torsdag aften – og politiet på øen råder derfor nu til, at man husker at få det tændt:

»Det er en mørk tid, vi lever i. Så husk at få lys på bilen og cyklen, når du bevæger dig udenfor,« lyder det i et opslag på X, mens politikredsen i sin døgnrapport oplyser, at »en række bilister og cyklister« fik en bøde torsdag aften.

Eksempelvis fik fire cyklister en bøde på 700 kroner for at køre uden lys i Nexø.

En af cyklisterne kunne oveni lægge en bøde på 1.000 kroner for at have benyttet håndholdt mobiltelefon under kørslen, oplyser politiet.

En 54-årig kvindelig bilist fik også en bøde på 1.000 kroner for at køre uden lys på bilen i Nexø, mens en anden kvinde på 62 år fik en bøde på 1.000 kroner for at have tændt for noget andet lys i det klare vejr – nemlig tågelys – i Aakirkeby.