En albansk statsborger er blevet idømt to års fængsel og udvist for bestandig af landet.

Dermed har en dansk kvinde nu fået rettens ord for, at hun både blev forsøgt voldtaget og voldtaget af manden.

»Jeg er tilfreds med, at han blev dømt i overenstemmelse med anklageskriftet. Retten lagde vægt på forurettedes forklaring, som de fandt troværdig og konsistent i hele sagsforløbet. Mod tiltaltes forklaring, der divergerede voldsomt, hvilket retten udtalte var grunden til, at de lagde vægt på hendes forklaring,« siger Andreas Juhl, der er anklager ved Københavns Politi til B.T.

De to overgreb fandt sted 1. september i år i det centrale København, først på Kultorvet og senere i Ørstedsparken.

Den albanske mand forklarede i retten, at han var kommet til Danmark i løbet af sommeren for at samle pant for at tjene penge.

Den pågældende sommeraften mødte han kvinden ved Nørreport Station.

Det var omtrent det samme, som kvinden forklarede, da hun afgav forklaring. Men her stoppede deres forklaringer også med at være ens.

For mens manden fortalte, at han to gange havde et samtykkende samleje med kvinden - først på det offentlige toilet på Kultorvet, derefter på en sovepose i Ørstedsparken, havde kvinden en helt anden oplevelse.

Sagens anklageskrift, som B.T. har fået aktindsigt i, beskriver, at kvinden først blev forsøgt voldtaget på det offentlige toilet ved 22-tiden. Men hun fik vristet sig fri, selvom han holdt fast om hendes arme og forsøgte at penetrere hendes vagina.

Omkring midnatstid befandt de sig begge i Ørstedsparken, hvor kvinden faldt i søvn. Her trak manden hendes underbukser ned og fastholdt hende på et tæppe og gennemførte en voldtægt.

Anklager ved Københavns Politi Andreas Juhl fortæller til B.T., at den 36-årige mand blev dømt efter anklageskriftet. Desuden lagde retten vægt på, at dømte mand har skiftet forklaringer under sagen.

De grove overfald ledte allerede i september til, at den 36-årige albaner blev varetægtsfængslet. Her nægtede han ethvert kendskab til kvinden. Han havde hverken mødt eller set hende før, forklarede han under afhøringer ved politiet, og da han blev fremstillet i et grundlovsforhør.

Til retssagen fortate han, at kvinden blev sur over, at han fik udløsning under deres samleje i Ørstedsparken.

Men retten fandt mandens forskellige forklaringer for utroværdige og lagde i stedet vægt på kvindens forklaring. 

Kvinden fortalte, at hun skulle købe alkohol sammen med albaneren, derfor forlod de sammen Nørreport Station. Ved det offentlige toilet på Kultorvet skulle de begge tisse, men manden gik med kvinden ind på toilettet, hvor han forsøgte at voldtage hende.

Herefter forlod de stedet i søgen efter alkohol.

På et tidspunkt i løbet af aftenen indfandt de sig i Ørstedsparken, hvor kvinden faldt i søvn på mandens sovepose, fordi hun var træt og meget påvirket af alkohol.

Men hun fortalte i retten, at hun blev vækket brat. For pludselig ved 01-tiden 2. september lagde den 36-årige mand sig ovenpå hende og holdt hende fast. Trak hendes underbukser af og voldtog hende.

Den albanske mand har anket dommen til landsretten.

»Vi mener, at straffen er for lav i forhold til, hvad manden er blevet dømt for,« siger anklager Andreas Juhl om dommen.

Det vides endnu ikke, hvornår sagen skal for landsretten.