Fik adgang til danskeres fortrolige dokumenter: Udsat for sikkerhedsbrud
»Jeg ser med stor alvor på denne hændelse og beklager meget over for de berørte borgere.«
»Jeg ser med stor alvor på denne hændelse og beklager meget over for de berørte borgere.«
Folketingets Ombudsmand har været udsat for et sikkerhedsbrud, der har givet »eksterne aktører« adgang til mulige fortrolige dokumenter fra danske borgere.
Det oplyser Folketingets Ombudsmand på sin hjemmeside.
Det drejer sig om en tidligere version af ombudsmandens hjemmeside og de bilag, som borgere har vedhæftet klageskemaet på hjemmesiden i forbindelse med klager indsendt i perioden fra 26. april til 8. september 2026.
Leverandøren er i kontakt med Styrelsen for Samfundssikkerhed og politiet.
Leverandøren har oplyst, at sikkerhedsbruddet skete fra den 17. oktober 2026, til det blev opdaget og standset den 23. oktober 2026. Leverandøren har ved sine tekniske undersøgelser ikke kunnet konstatere, at klageskemabilagene er blevet tilgået, ændret eller downloadet, men kan omvendt ikke udelukke det.
Ombudsmanden beklager meget hændelsen over for de berørte borgere og er i færd med at underrette dem.
Folketingets ombudsmand, Christian Britten Lundblad, siger:
»Jeg ser med stor alvor på denne hændelse og beklager meget over for de berørte borgere. Vi tager vores datasikkerhed meget alvorligt og vil selvsagt evaluere datasikkerheden og overveje, hvilke tiltag vi kan iværksætte for at styrke sikkerheden. Det skal være fuldstændigt trygt og sikkert at klage til ombudsmanden.«