Hvorfor har de danske myndigheder ikke skudt droner ned, når de har lukket flere danske lufthavnes luftrum de seneste dage?
Det har været et stort spørgsmål. Men det kunne ende med et gevaldigt selvmål, vurderer ekspert.
Da dronerne lukkede luftrummet over Københavns Luftrum mandag, var det et spørgsmål.
Det er det igen torsdag på et pressemøde, hvor forsvarsminister, Troels Lund Poulsen, og justitsminister, Peter Hummelgaard, deltog sammen med Forsvar og politi.
Svaret lyder umiddelbart, at man ikke kan vide, hvor eventuelle nedskudte droner vil lande.
Og så har vurderingen været, at de ikke udgjorde en specifik trussel.
Efter hændelsen mandag fortalte militæranalytiker ved Forsvarsakademiet Peter Viggo Jakobsen til B.T.:
»Hvis de her droner havde udgjort en trussel, så havde man nok skudt dem ned.«
Da B.T. igen taler med den danske ekspert efter dronehændelserne over Jylland onsdag aften, så har han endnu en pointe, når det drejer sig om nedskydning af droner.
Nemlig at det kunne ende i et gevaldigt selvmål fra dansk side.
»Hvis vi skyder droner ned, og de rammer folk, der kommer til skade, så kan Rusland, hvis det er dem, der står bag, se på det hele og klaske sig selv på lårene af grin,« siger Peter Viggo Jakobsen.
»For så er det ikke dem, der har gjort, at danskere er kommet til skade, men i stedet os selv.«