Politiets Efterretningstjeneste (PET) arbejder typisk i dybeste hemmelighed for at beskytte Danmark og danskerne mod trusler udefra.

Derfor skal en 36-årig mand, der er tiltalt for som politioperatør i PET at have stjålet lige under 600 ampuller med knap 63.000 mikrogram fentanyl fra PET's hovedkvarter i Søborg i 2021, afhøres for lukkede døre.

Det har en dommer ved Retten i Glostrup bestemt mandag, efter at anklager Line Scharf ved retsmødets begyndelse har henvist til, at det er nødvendigt for at værne om PET's arbejdsmetoder.

Den tidligere ansatte hos PET er ud over fentanyltyveriet tiltalt for at have udvist grov forsømmelse eller skødesløshed over for sine pligter hos PET, da han ifølge anklagemyndigheden skulle have haft flere patroner til skydevåben i en køkkenskuffe på sin bopæl.

Tyveriet af det smertestillende stof skulle være sket over flere omgange i en periode fra januar 2021 til juni samme år.

Patronerne blev fundet under en ransagning af mandens bopæl i slutningen af juni 2021.

Manden nægter sig skyldig i det forhold, der omhandler det smertestillende stof fentanyl.

Han erkender dog at have overtrådt våbenloven i forbindelse med patronerne, men nægter, at han i den forbindelse også skulle have overtrådt straffeloven i form af pligtforsømmelse over for PET, oplyser hans advokat, Henrik Garlik.

Den tiltalte er mødt op i retten iført en skjorte og en vest udenover. Han fremstår rolig og soigneret.

Inden dørene blev lukket, oplyste anklageren, at PET anmeldte sagen til Den Uafhængige Politiklagemyndighed, efter at den 36-årige angiveligt havde erkendt et misbrug til sin kone og en kollega.

PET mente dengang, at der skulle ske anholdelse og ransagning.

Manden blev anholdt i slutningen af juni 2021, men blev løsladt senere samme dag. Under ransagningen fandt man to tabletter, der bruges mod afvænning af stærke rusmidler.

I en skuffe på hans bopæl fandt man samtidig en frysepose med patroner.

I august 2021 fik manden foretaget en hårprøve, der viste, at der kunne spores fentanyl i hans hår.

Anklageren oplyser, at man kan spore fentanyl i 12 til 24 timer i urinen, men i øvrigt kan spores i en måned efter indtagelse via en hårprøve.

Ifølge Dansk Misbrugsbehandling er fentanyl op til 50 gange stærkere end heroin og op til 100 gange stærkere end morfin. Det gør det til et af de stærkeste og farligste opioider.

Der forventes dom i sagen torsdag.

/ritzau/