Den Lille Havfrue på Langelinie i København er blevet udsat for hærværk.

Det bekræfter Københavns Politi over for B.T.

»Der er blevet spraymailet og monteret klistermærker på den, og vi betragter det som en hærværkssag,« fortæller vagtchef hos Københavns Politi, Jesper Frandsen.

På billederne kan man se, at Den Lille Havfrue er blevet malet med graffiti med teksten 'Racist Fish' som betyder 'racistisk fisk'.

Politiet oplyser, at de på nuværende tidspunkt hverken har nogen vidner eller mistænkte i sagen.

Københavns Politi fortæller desuden, at de ikke ved, hvornår hærværket har fundet sted.

Ifølge politiet er der ikke fastlagt noget motiv bag hærværket, men flere statuer både i Danmark og udlandet er den seneste tid blevet overmalet.

Blandt andet er statuen af den tidligere dansk-norske missionær i Grønland Hans Egede ved Marmorkirken i København blevet overmalet med rød maling tidligere på ugen.

Det sker, efter der i verden over er opstået protester mod racisme i forbindelse med drabet på den sorte mand George Floyd i USA.

Københavns Politi oplyser slutteligt, at de stadig er til stede ved Den Lille Havfrue lidt endnu. Herefter venter en efterforskning af sagen.