I en stærkt opsigtsvækkende sag er en 22-årig mand blevet idømt 10 måneders fængsel for at have overfaldet sin tidligere svigerfar med en gummihammer.
Gerningsmanden havde forinden ved hjælp af kunstig intelligens omhyggeligt researchet sig frem til, hvordan han kunne overfalde svigerfaren med hammeren – uden at blive morder.
Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi torsdag middag i en pressemeddelelse.
Straffesagen om det omhyggeligt planlagt hammeroverfald er blevet behandlet ved byretten i Roskilde.
Her blev den 22-årige gerningsmand fundet skyldig i grov vold efter at han slog sin tidligere svigerfar to gange i hovedet med en gummihammer.
Volden fandt sted 5. februar i år på en parkeringsplads i Ringsted. Motivet var et problemfyldt forhold til den nu 56-årige svigerfars datter.
Den 22-årige har under sagen nægtet sig skyldig.
Han har oplyst, at forholdet skete i nødværge, men det blev afvist af retten. I stedet blev han straffet med 10 måneders fængsel.
»Der er tale om en særdeles opsigtsvækkende sag, hvor den dømte har formået at bruge kunstig intelligens til researche, hvordan han bedst muligt kunne skade svigerfaren uden at slå ham ihjel,« lyder det fra sagens anklager – Cathrine Rasmussen fra anklagemyndigheden for Midt- og Vestsjælland.
»Det er lykkedes ham at omgå de blokeringer, der normalt er lagt ind i den kunstige intelligens, ved at påstå, at han var ved at samle viden til brug for en bog, som han ville skrive«, tilføjer anklageren.
Med i dommen var også to hærværksforhold rettet mod den 56-årige eks-svigerfar.

