Brand brudt ud: Område omkring hotel d'Angleterre afspærret


Der udbrød tirsdag morgen brand i en kælder i Ny Adelgade tæt ved hotel d'Angleterre i København.
Der blev derfor indsat røgdykkere, og Kongens Nytorv vil i forbindelse med arbejdet være spærret i de tidlige morgentimer, så man må forvente trafikale udfordringer, når morgentrafikken begynder.
Det oplyser blandt andre vagtchef ved Københavns Politi Michael Andersen.
»Nu begynder trafikken om lidt, og man kan ikke komme forbi ved d'Angleterre,« siger vagtchefen til Ritzau med henvisning til det femstjernede hotel, som ligger tæt på Ny Adelgade (du kan se en video fra området herunder).
Hovedstadens Beredskab rykkede også talstærkt ud, oplyste beredskabet på X kort efter klokken 06:
»112-melding om røg fra kælder i Ny Adelgade. Vi har sendt en talstærk udrykning og indsat røgdykkere i bygningen og iværksat slukning.«
Det drejer sig om en brand i en kælder under en café, lød det fra politiets vagtchef kort før klokken 6.
Klokken 06.31 er meldingen fra Hovedstadens Beredskab, at branden i kælderen er blevet slukket, og at arbejdet er »overgået til efterslukning«:
»Vi er i gang med eftersyn og udluftning af røg i ejendommen og kommer til at være til stede en del tid endnu og fylde med køretøjerne ved Kongens Nytorv. Ingen tilskadekomne,« lyder det.
Københavns Politi oplyser kort efter, at der »inden for ganske kort tid« forventes at blive åbnet igen for trafik på Store Kongensgade og Gothersgade.
»Der vil fortsat være spærret på Kgs. Nytorv og selve Ny Adelgade et stykke tid endnu,« lyder det.
Vagtchefen kan endnu ikke oplyse om, hvordan branden er startet.

Politiet fik anmeldelsen om branden klokken 05.18.
B.T.s reporter på stedet kunne tidligere på morgenen fortælle, at der var otte brandbiler til stede.
»Cirka seks brandfolk er netop gået ind omkring Gothersgade 3-5. Der er ikke det store trafikkaos på nuværende tidspunkt,« lød det.
B.T. har været i kontakt med d'Angleterre, der meddeler, at branden ikke påvirker hotellet og gæsterne, da »det er flere gader væk«.
B.T. følger sagen.