Alarm: Ung mand dømt for narkosalg
Torsdag blev en ung mand fra Aalborg idømt en straksdom ved retten i Aalborg. Manden var i besiddelse af en større mængde kokain.

Torsdag blev en ung mand fra Aalborg idømt en straksdom ved retten i Aalborg. Manden var i besiddelse af en større mængde kokain.

En yngre mand er blevet dømt for at være i besiddelse af store mængder kokain samt for at videresælge stoffet.
Sådan lyder det fra vicepolitiinspektør ved Nordjyllands Politi, Mikkel Lousdal.
»Der gik kun syv timer fra, at Operativ Specialefterforskning foretog anholdelse af manden, og til at anklagemyndigheden derpå fremstillede pågældende i retten – og at der således faldt dom. Det var virkelig godt og effektivt arbejde,« udtaler han.
Den unge mand blev ved en ransagning fundet i besiddelse af 306,23 gram kokain, hvilket skønnedes at være med henblik på videresalg.
Politiet fandt også effekter, som viste, at der allerede var sket et betydeligt videresalg af euforiserende stoffer.
Manden blev idømt to års fængsel, og han modtog dommen.
I forbindelse med dommen blev der også konfiskeret blandt andet nu dømtes mobiltelefon samt 31.700 kroner i kontanter.
Nordjyllands Politi var kommet på sporet af manden på grundlag af et tip om narkosalg fra pågældendes bolig, men da der var lukkede døre til grundlovsforhøret, har politiet ikke mulighed for at udtale sig yderligere om sagens detaljer.
Dog fremhæver vicepolitiinspektør Mikkel Lousdal den hurtige sag og det gode samarbejde.