37-årigs død i Esbjerg efterforskes som drab - 39-årig anholdt
Politi får hjælp af Nationalt Kriminalteknisk Center og Retsmedicinsk Institut til efterforskning af dødsfald.

Politi får hjælp af Nationalt Kriminalteknisk Center og Retsmedicinsk Institut til efterforskning af dødsfald.

Politiet efterforsker en 37-årig mands død i Esbjerg som et drab, og en 39-årig mand er anholdt og sigtet for drab.
Det oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse.
Politiet modtog mandag morgen klokken 07.52 en anmeldelse om en død person på E. Hansens Vej i Esbjerg.
En 39-årig mand, som politiet traf på adressen, blev anholdt klokken 08.00 og sigtet for manddrab.
Det er forhold omkring dødsfaldet, der gør, at politiet efterforsker sagen som et drab. Hvilke forhold der er tale om, oplyser politiet ikke.
Efterforskningen sker med hjælp fra Nationalt Kriminalteknisk Center (NKC) og Retsmedicinsk Institut.
Mandag er politiet til stede på adressen, hvor manden blev fundet død, og E. Hansens Vej er spærret mellem N. J. Poulsens Vej og Grådybet.
Syd- og Sønderjyllands Politi beskriver sin tilstedeværelse som massiv og oplyser, at det vil være på stedet i nogle timer endnu for at foretage undersøgelser på og omkring adressen på E. Hansens Vej.
De pårørende til den 37-årige er underrettet.
Borgere kan blandt andet henvende sig til en mobil politistation, der mandag indtil klokken 15.00 vil være i krydset mellem E. Hansens Vej og N. J. Poulsens Vej.
Politiet ønsker af hensyn til sagens efterforskning ikke at komme med yderligere oplysninger.
RITZAU