Tre geder og en vædder blev i april sidste år efterladt på en fold i Trekroner ved Roskilde med flere stik og sår, så det havde karakter af mishandling.
En 22-årig mand er af Retten i Roskilde onsdag blevet idømt fem måneders ubetinget fængsel for at lemlæste dyrene og besidde flere knive og en økse.
Han erkender, at han ad tre omgange kravlede over hegnet til folden nær Joensuuvej og påførte de fire dyr skaderne.
Den 22-årige har modtaget dommen.
Den unge mand forklarede i retten, at han fik "en rus" og blev fyldt med adrenalin, efter at han havde stukket dyrene.
Det var også årsagen til, at han vendte tilbage til folden flere gange.
Senest 24. april sidste år, hvor den 22-årige ifølge sigtelsen tildelte en vædder mindst 33 stiklæsioner og flere slag mod hovedet med en økse. Dyrets kranie var knust, og hovedet var forsøgt adskilt fra kroppen.
- Jeg stak den en gang, og så løb den ind i huset. Så stak jeg den igen, og så faldt den om. Så hentede jeg en økse og prøvede at hugge hovedet af den, sagde han.
Anklageren viste den nu dømte en række billeder af de lemlæstede dyr.
En af gederne, der var drægtig med to kid, havde et cirka otte centimeter langt sår på siden af maven, hvor dele af dens tarme hang ud. Geden måtte efterfølgende aflives.
Den 22-årige kan ikke huske, at dyrene så sådan ud, men han erkender, at det er ham, der har forårsaget skaderne.
Den unge mand er også dømt for at bryde våbenloven ved at være i besiddelse af i alt fire knive, hvis klinger oversteg 12 centimeter. Desuden dømmes han for besiddelse af en økse.
Flere af knivene smed han i en sø nær folden, mens øksen blev fundet på jorden.
I maj sidste år dukkede den dengang 21-årige mand selv op på politigården i Roskilde og meldte sig for forbrydelsen.
- Jeg ville gerne have noget hjælp til at håndtere de her ting, fortalte han onsdag i retten.
Inden episoderne i april sidste år havde den dømte set videoer på internettet af lemlæstelse og drab på dyr og mennesker.
Han havde flere gange henvendt sig til psykiatrien, ligesom han også havde fortalt en kontaktperson i Danmarks Fængsler, at han havde overvejet at stikke dyrene på folden i Trekroner med en kniv.
Den 22-årige forklarede onsdag, at han på tidspunktet for dyremishandlingen var afhængig af hash, hallucinerende svampe og kokain. Han er nu i misbrugsbehandling.
Dommeren lagde i retten vægt på sagens grovhed, og det faktum at den 22-årige igen og igen vendte tilbage til folden for bevidst at skade dyrene.
Foruden fængselsstraffen tildelte retten også den unge mand et forbud mod at eje, passe eller på anden måde have omgang med dyr de næste fem år.
Han skal desuden betale en erstatning på lidt mere end 9000 kroner til dyrenes ejere.
/ritzau/
