En 19-årig mand er sigtet for at have dræbt en 59-årig mand på en adresse i Havdrup.

Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi søndag formiddag i en pressemeddelelse.

- Midt- og Vestsjællands Politi blev kort efter klokken 02.00 natten til søndag tilkaldt til en adresse i Havdrup ved Solrød.

- En 59-årig mand var fundet kraftigt forslået i huset, og politiet kunne kort efter konstatere, at manden var afgået ved døden, lyder det fra politikredsen.

Politiets efterforskning pegede på den 19-årige som en mulig mistænkt.

Han meldte sig selv til politiet i Roskilde klokken 03.30 søndag morgen, lyder det fra politikredsen.

Ritzau forsøger at få oplyst, hvordan han forholder sig til sigtelsen.

Politiet oplyser i meddelelsen, at der nu pågår en omfattende efterforskning for at klarlægge, hvad der gik forud for den 59-åriges død.

Midt- og Vestsjællands Politi oplyser til Ritzau, at de to mænd var bekendte, men at der ikke var en familiær relation mellem dem.

Politiet siger, at de kendte hinanden fra det samme miljø og understreger, at der ikke er tale om et kriminelt miljø.

Presseafdelingen oplyser, at politiet fandt manden efter en anmeldelse om tumult.

- Nogen havde hørt noget tumult fra adressen, siger pressemedarbejder i politikredsen Frederikke Borg Højfeldt.

Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjællands Politi oplyser kort før klokken 11.00, at den sigtede fremstilles i et grundlovsforhør klokken 15.00 søndag med krav om varetægtsfængsling.

Det finder sted ved Retten i Holbæk.

Der bor omtrent 4600 indbyggere i Havdrup, der ligger mellem Roskilde og Køge i det østlige Sjælland.

RITZAU