19-årig mand er død efter ulykke med crosser
En teenager kørte galt på en crosser i Fredericia. Han blev alvorligt kvæstet og er siden afgået ved døden.

En teenager kørte galt på en crosser i Fredericia. Han blev alvorligt kvæstet og er siden afgået ved døden.

En 19-årig mand, der natten til søndag kørte galt på en crosser, har mistet livet.
Det oplyser Sydøstjyllands Politi til Fredericia Dagblad og Ritzau.
Trafikulykken fandt sted på en cykelsti lidt syd for Fælledvej i Fredericia, hvor teenageren ifølge lokalmediet kørte ind i en lav lygte. Ulykken blev anmeldt til politiet klokken 02.22 natten til søndag.
Fredericia Dagblad skriver, at der er et lille sving på strandstien lige før lampen, som den 19-årige kørte ind i.
Efter ulykken oplyste politiet, at manden var blevet fløjet til Odense Universitetshospital, og at hans tilstand var kritisk. Siden er han afgået ved døden.
Hans nærmeste pårørende var søndag formiddag orienteret om ulykken.
En bilinspektør har undersøgt ulykkesstedet for at forsøge at klarlægge, hvordan ulykken skete.
Der går typisk længere tid, før en rapport om en alvorlig trafikulykke er udfærdiget, og det er således ikke oplyst, hvad bilinspektøren har fundet ud af.
Det var en tohjulet crosser, som den unge mand kørte på, da ulykken indtraf. En crosser er en motordrevet maskine, og i forbindelse med sportsudøvelse kører man typisk løb på baner med jord eller sand.
Ritzau har rakt ud til Sydøstjyllands Politi for at høre til de nærmere omstændigheder omkring ulykken.
RITZAU