17-årig er fængslet efter stik med machete på Amager
13. august blev en 18-årig mand stukket i benet i Tårnby. En mistænkt dreng er nu fængslet.

13. august blev en 18-årig mand stukket i benet i Tårnby. En mistænkt dreng er nu fængslet.

Københavns Politi har anholdt en 17-årig dreng for et knivstikkeri, der fandt sted for en uge siden på Amager.
Her blev en 18-årig mand stukket i benet.
Den 17-årige blev anholdt torsdag formiddag på en adresse i Kastrup.
Drengen, der har marokkansk statsborgerskab, sigtes for grov vold, oplyser politiet på meddelelsestjenesten Politi Update.
Han er ved et grundlovsforhør fredag blevet varetægtsfængslet i surrogat i foreløbigt 25 dage.
Knivstikkeriet fandt sted torsdag 13. august ved etagebyggeriet Vinkelhuse i Tårnby.
Ifølge sigtelsen, som blev læst op i retten blev den 18-årige mand stukket to gange i låret og en gang i venstre hånd med en machete.
Den anholdte dreng nægtede sig skyldig.
Han blev fængslet, da dommeren vurderede, at der var en risiko for, at han ville begå lignende kriminalitet på fri fod eller påvirke efterforskningen.
I retten kom det frem, at de to unge angiveligt kendte hinanden på forhånd.
Da politiet torsdag anholdt drengen fandt betjente en machete, som svarede til det, som den 18-årige forurettede havde beskrevet.
Ved fredagens grundlovsforhør blev den 17-årige dreng beskyttet af et navneforbud.
Det betyder, at det er strafbart at komme med oplysninger, som kan være med til at identificere ham.
RITZAU