Onsdag aften anholdt politiet 11 personer i alderen 20-58 år i en større kordineret aktion på tværs af danske og udenlandske politienheder.
Ti personer blev anholdt i Portugal og en person i København. Ti mænd og en kvinde- heraf er seks danske statsborgere.
De anholdte skulle have indsmuglet 1,3 ton kokain.
Det oplyser Københavns Politi i en pressemeddelelse.
Aktionen kommer efter længere tid efterforskning, oplyses det.
Her har Københavns Politi arbejdet tæt sammen med Syd- og Sønderjyllands Politi, det portugisiske Unidade Nacional de Combate ao Trafico de Estupefacientes (UNTCE) – POLICIA JUDICIARIA og det spanske National/UDYCO.
Derudover har de 11 anholdte forskellige nationaliteter, mens en af dem er medlem af en rocker-/bandegruppering i Danmark.
De ti mænd blev anholdt i Portugal ombord og i tilknytning til et skib, der lagde kaj ved Portimao på den portugisiske sydkyst. Kvinden blev anholdt i Københavns Lufthavm.
»En omfattende efterforskning, der blev startet af Syd- og Sønderjyllands politi, førte os på sporet kokainen, som vi antager skulle via Portugal og videre op gennem Europa. Der er gennemført en stor, koordineret indsats på tværs af politi- og landegrænser, som vi er meget stolte af,« siger politiinspektør Mads Helios fra Københavns Politi.
»Det er ikke hver dag, at dansk politi er med til at beslaglæge så store mængder narkotika, som vi ser i denne sag,« tilføjer han.
I forbindelse med anholdelserne blev der foretaget ransagninger på 21 adresser rundt i Danmark, hvor der er blevet beslaglagt en del kontanter og andre værdigenstande samt effekter, der nu skal undersøges nærmere.
De ti mænd, der blev anholdt i Portugal forventes at blive fremstillet fredag i Portugal.
