Det går ikke super godt for den verdenskendte talkshow-vært Ellen DeGeneres i øjeblikket.

I hvert fald er det i den seneste tid fløjet ind med voldsomme svinere mod den 62-årige tv-vært, der i 17 år stået i spidsen for sit eget talkshow 'The Ellen DeGeneres Show'.

Lavinen startede for en måneds tid siden, da den amerikanske komiker Kevin T. Porter på Twitter kaldte Ellen DeGeneres for 'et af de værste mennesker i verden', hvorefter han udfordrede folk til at fortælle deres værste historier om tv-værten.

Her væltede det ind med epsioder fra DeGeneres' tidligere ansatte, som påstod at være blevet behandlet dårligt af talkshow-værten.

Siden blev Ellen DeGeneres også bestormet af nuværende ansatte, fordi hun angiveligt ikke holdt dem orienteret om lønforhold etc., da de blev hjemsendt på grund af coronavirus.

Og nu smider talkshow-værtens tidligere bodyguard endnu mere brænde på bålet.

Det skriver Fox News.

Bodyguarden, der stod for beskyttelsen af Ellen DeGeneres til Oscar-showet i 2014, hvor DeGeneres stod for værts-tjansen, bekræfter over for mediet, at den seneste tids kritik mod tv-værten er reel.

Ellen DeGeneres med sin hustru, Portia de Rossi.
Ellen DeGeneres med sin hustru, Portia de Rossi. Mario Anzuoni

»Ellen er den eneste person, jeg har skullet passe på - og jeg har altså passet på en del kendisser - som aldrig tog sig tid til at sig hej til mig,« påstår bodyguarden ved navn Tom Majercak i interviewet med Fox News.

Han fortæller endvidere, at han til Oscar-showet skulle eskortere DeGeneres, hendes mor og hendes hustru, Portia De Rossi, rundt hele aftenen.

Han mødte angiveligt først Portia De Rossi, som han beskriver som sød og høflig, men at det gik ned af bakke, da hun introducerede ham for Ellen DeGeneres.

»Det var meget koldt og nærmest udspekuleret. Det er faktisk ret nedværdigende, hvordan hun behandler folk, der ikke hører til i hendes normale omgangskreds.«

Han påstår endvidere, at der er hold i rygterne om, at DeGeneres i virkeligheden er alt andet end den glade, omsorgsfulde og imødekommende vært, man ser på tv.

»Jeg kan se i gennem det, fordi jeg har mødt hende og oplevet, hvordan hun er fuldstændig ligeglad med andre mennesker, så længe hun får, hvad hun vil have,« siger han og fortsætter:

»Folk begynder at se hendes sande jeg nu, og det understøtter virkelig de tanker, jeg har haft om hende de sidste seks år.«

Fox News har forsøgt at få en kommentar fra Ellen DeGeneres' talperson, men det har endnu ikke været muligt.

Ellen DeGeneres er senest blevet kritiseret for en joke, hun lavede fra sit hjem i Hollywood Hills, fordi hun sammenlignede sin karantænesituation med at være i fængsel.

»Mest fordi jeg har båret det samme tøj i 10 dage, og alle herinde er homoseksuelle,« lød joken.

En joke, der vakte vrede, fordi mange folk ikke mente, at talkshow-værtens karantæne i et 'palæ iført designer-joggingtøj' ikke kunne sammenlignes med at sidde fængslet.

Læs mere om den kritik her.