De nåede at være gift i 18 år, men skilsmissen mellem skuespiller, Kevin Costner, og hustruen, Christine Baumgartner, bliver stadig mere og mere grim. 

Siden Baumgartner søgte om skilsmisse den 1. maj har parret ligget i bitter strid. Der har været konflikter om alt fra børnebidrag, en dato for flytning fra det fælles hjem til og hvilke ejendele Baumgartner må tage med sig. 

Men særligt spørgsmålet om børnebidrag er svært for parret at finde fælles fodslag på. 

Torsdag var eks-parret endnu engang i retten. Og de holdt ikke igen med personlige anklager. 

Costner har angiveligt beskyldt sin kommende ekskone for at 'føre jihad' mod ham og nasse på hans penge.

Det skriver flere internationale medier som Fox News og TMZ.

Han var rasende, mens hun sad med tårer ned ad kinderne. 

Baumgartner forsøger nemlig at få hævet det månedlige børnebidrag. De havde aftalt at det skulle ligge på 819.000 kroner i juli måned. Men det er ikke nok, mener hun, der nu forsøger at få beløbet hævet til 1,15 millioner kroner om måneden. 

Hendes argument er, at Kevin Costner er en 'mand af ekstraordinær formue' og derfor bør det ikke være et problem for ham at punge ud. 

Da Costners advokater spurgte hende, om hun havde planer om at finde et arbejde, lød svaret: 

»Jeg tror, at jeg vil blive nødt til at tage tilbage til universitet og få mit diplom. Jeg har ingen idé, om hvad der kommer til at ske det kommende år,« skriver Fox News

Det fik Costner op i det røde felt. Han mener hun nasser på hans penge, selvom hun er 'mere end i stand til at få et job, men ikke har planer om at finde et arbejde.'

Costner mener ikke, at det forhøjede beløb er nødvendigt og anklager sin hustru for at lyve for retten om, hvor mange penge hun reelt har behov for. 

I retten siger han, at Baumgartner har snydt med kvitteringer. 

Kvitteringer der, ifølge ham, ikke er relateret til børnene, men derimod for hendes plastikkirurgi, personlige trænere og andre forkælelser. 

Costners advokater anslår, at Baumgartner i realiteten har brug for 432.000 kroner om måneden for at kunne forsørge børnene og opretholde en livstil, der minder om den, hun har kendt til i 18 år. 

Og derfor er det ikke et rimeligt beløb. Det skriver TMZ

Baumgartners advokater har derimod regnet sig frem til, at Costner gennem serien 'Yellowstone' tjener omtrent fem millioner kroner om måneden efter skat, og derfor har han, ifølge dem, råd til at betale. 

Yderligere anslås han af flere internationale medier til at være god for 1,7 milliarder kroner. 

Parret er endnu ikke kommet til enighed, og skal derfor tilbage i retten i november. 

Sammen har det tidligere Hollywood-par tre børn: 16-årige Cayden, 14-årige Hayes og 13-årige Grace.

Fra tidligere forhold har Kevin Costner fire børn.