Inden Cecilie Frøkjær sagde ja til dette interview, havde hun følgende betingelse:
»Jeg vil tale om min karriere. Men ikke privat om min skilsmisse, børn, kæreste eller #MeToo.«
Som tv-vært er Cecilie Frøkjær vant til at kridte banen op før et interview. Det samme gør hun, når det er hende, der skal svare på spørgsmål.
Hun er ellers ikke bange for at bevæge sig ind i den private sfære, når hun interviewer, og beskriver sig selv som et 'følemenneske'.

»Følelserne er menneskets maskinrum. Nogle er gode til at styre dem, andre lukker ned eller rationaliserer med dem. Det er super fascinerende.«
Så hvorfor vil hun ikke tale om emner, der kan sætte hendes følelser i spil – for eksempel skilsmisse eller #MeToo?
»Jeg er ret forsigtig med at mene noget offentligt – om andet end mig selv og mit arbejde.«
Efter en kort tænkepause sætter hun flere ord på:
»Jeg synes, tonen er hård. Jeg vil ikke støde nogen, træde nogen over tæerne eller blive taget til indtægt for noget, jeg ikke helt mente.«
Hun bryder sig ikke om kampen, det kan afføde.
»Jeg skændes utrolig sjældent. Jeg er overhovedet ikke konfliktsky, jeg synes bare hellere, man skal tale sammen – på en ordentlig måde.«
Hun kan ikke med offentlige diskussioner i uendelige tråde på Facebook eller Twitter.
»Der er nogle, der elsker et godt slagsmål. Dem, der altid står med hænderne i siden og siger: 'I kan fandeme bare komme an.' Sådan er det ikke for mig.«
Som ung praktikant på TV Midtvest håbede hun altid, at konflikthistorierne landede hos en kollega.
»Jeg var rystende angst, når jeg skulle lave indslag om problemer på det lokale vandværk, hvor folk var sure, borgmesteren mente noget, og byrådet også var oppe at køre.«
Derfor blev hun ikke nyhedsjournalist, men søgte job som vært, da TV 2 ville lave morgen-tv. Men selvom formatet var blødt, og interviewene foregik i en sofa, har hun skullet kæmpe sine kampe – både med sig selv og andre.

I år er det 25 år siden, hun første gang sagde: »Go' morgen Danmark«. I programmet 'Deja-vu' bruger hun sammen med kendte gæster anledningen til at se tilbage.
En af dem, Cecilie Frøkjær har interviewet flere gange, er Casper Christensen. Ofte har det været ubehageligt – for hende.
»Jeg har været bange hver gang. Første gang var morgen-tv kun fire dage gammel, og han var så stor og populær.«
Mens 'Go' morgen Danmark' var ny i klassen, havde DRs 'Tæskeholdet' et fast greb i kraven på de unge seere.

Flere gange siden har hun siddet over for komikeren med følelsen af at 'danse i utakt'. Så hun var forberedt på at gense 'de mest rædselsfulde interview nogensinde'.
»Men jeg kunne ikke finde dét sted, hvor jeg tænkte: 'Jeg kan da godt forstå, at jeg var bange for ham, for han er da også bare …'. Overhovedet ikke.«
I de gamle interview så hun nu en Casper Christensen, der var 'totalt sød og ordentlig'.
Det var alt sammen bare følelser – hendes følelser – der havde fået lov at farve opfattelsen af virkeligheden. Det handlede om, at hun var usikker.

»Nok, fordi han var rap i replikken, havde et hurtigt fodskifte og kom ind med alt det, der var ham og hans succes og hans brand – og måske også fordi vi var jævnaldrende.«
Meget er ændret, siden Cecilie Frøkjær begyndte på TV 2. Senest har anden bølge af MeToo og en efterfølgende advokatundersøgelse trukket navne som Jes Dorph og Jens Gaardbo med sig.
Cecilie Frøkjær vil ikke tale om den konkrete situation, men vil gerne tale om, hvordan hun som 28-årig og helt grøn oplevede at blive medvært til den 19 år ældre Michael Meyerheim, der havde erfaring fra 'Lykkehjulet', 'Eleva2ren' og sit eget talkshow. Selv har hun aldrig følt, at hun er blevet begrænset af sit køn eller udseende.
»Men jeg har oplevet, at min ungdom kom mig til skade. At jeg var for ung og uerfaren til at blive taget alvorligt.«

I begyndelsen var det Meyerheim, der lavede de tunge interview med blandt andre statsminister Poul Nyrup Rasmussen.
Dem ville Cecilie Frøkjær også have del i. Men hun interviewede flere mænd over 50 i jakkesæt, som så på hende med 'Nå-de-har-hældt-dig-i-noget-tøj-og-givet-dig-læbestift-på-men-hvad-kan-du-egentlig-blikket'.
»Hvilket jeg blev vanvittigt provokeret af – selvfølgelig.«
»Jeg blev ret kontant i min måde at briefe de skeptiske mænd på for at vise, at jeg havde styr på det, og at det var mig, der bestemte. Det var min egen lille kamp.«
Man kan ikke tvangsmodne erfaringCecilie Frøkjær
I begyndelsen kunne hun ikke 'en brøkdel af det, Meyerheim kunne'. Derfor skulle hun være ekstra omhyggelig med, hvad hun gjorde.
»Jeg ville for eksempel ikke have nissehue på, jeg ville ikke fjolle rundt i studiet, og jeg ville IKKE ligge i den orange sofa, der var ikonisk for 'Go' Morgen'-studiet. Det var useriøst, og det havde jeg ikke råd til.«
To gange har mandlige politikere forladt studiet med en opsang til hende:
»Begge gange så de mig ikke i øjnene, men skældte mig ud – på vej ud af studiet,« hvilket i Frøkjærs bog er mangel på respekt.

Første gang småløb hun med bøjet hoved efter politikeren, mens hun sagde:
»Undskyld« og »Det er jeg virkelig ked af«.
Anden gang – år senere – stillede hun sig op med hænderne i siden og råbte:
»Vend dig om, når du skælder mig ud …«
For nok er nok:
»Man kan ikke tvangsmodne erfaring. Men når man har fået skældud et par gange, tænker man: 'Nu stopper det'.«
I en alder af 52 glæder hun sig over, at kvinderne rykker ind – og op – mange steder.
»Vi har vores anden kvindelige statsminister. Det er fantastisk. Og på Jyllands-Posten har de fået deres første kvindelige medlem af chefredaktionen.«

For Cecilie Frøkjær var det en personlig sejr, da TV 2 ansatte den ni år yngre Morten Resen som hendes medvært.
»Jeg var på toppen over at være den ældste og mest erfarne. Morten Resen og jeg skrev danmarkshistorie, og Ekstra Bladet lavede overskriften: 'Ungt kød til Frøkjær'. Den var aldrig gået den anden vej rundt.«
Cecilie Frøkjær arbejder stadig som journalist og tv-vært, men kan i dag også kalde sig foredragsholder, forfatter og podcastvært. Hun behøver ikke længere 'mande' sig op.
»Jeg skal ikke slås så meget mere.«