Kirsten Dehlholm har produceret mere end 60 værker på Hotel Pro Forma, som hun var med til at stifte i 1985.

Billedkunstner og teaterinstruktør og Kirsten Delholm er død, 79 år.

Det oplyser teateret Hotel Pro Forma, hvor Kirsten Dehlholm var kunsterisk leder, i en pressemeddelelse.

- Det er et chok og en stor sorg at modtage beskeden om Kirsten Dehlholms død. Det er kun få dage siden, at hun fremlagde de seneste store planer for nye forestillinger, siger Hotel Pro Formas bestyrelsesformand, Tom Ahlberg, i meddelelsen.

Kirsten Dehlholm var en markant skikkelse på den danske kunstscene.

Hun var med til at stifte Hotel Pro Forma i 1985, hvor hun siden har produceret mere end 60 værker, der er blevet vist i over 30 lande.

Værkerne rummer både udstillinger, performances og operaopsætninger.

Det har i årenes løb udmøntet sig i flere prisoverrækkelser, blandt andet Thorvaldsen Medaillen i 2013 og Årets Hæderspris til Reumert-uddelingen i 2015.

Kirsten Dehlholm har siden 1995 modtaget den livsvarige ydelse fra Statens Kunstfond.

- Kirsten Dehlholm var en unik kunstner, som med sin stærke visuelle sans, sin lyst til at afprøve nye kunstneriske greb og evne til at skabe sammenhænge på tværs af kunstneriske retninger satte helt nye standarder for samtidskunsten, siger Tom Ahlberg videre i meddelelsen.

/ritzau/