Andrea Elisabeth Rudolph kan fejre, at hun og hendes mand, Claus Møller Jakobsen, har gjort en god handel.

Parret har netop solgt deres 200 kvadratmeter store lejlighed på Frederiksberg – og det til en langt bedre pris, end de havde turdet håbe på.

Den 44-årige iværksætter og hendes ægtefælle har i flere år forsøgt at sælge deres tidligere lejlighed tæt på Frederiksberg Allé.

Allerede i 2018 blev den næsten 200 kvadratmeter store lejlighed sat til salg for 11,25 millioner kroner. Men køberne lod vente på sig, så prisen blev justeret et par gange og endte på den nette sum af 9.495.000. Det skriver Se og Hør.

Andrea Elisabeth Rudolph og Claus Møller Jakobsen sammen til Zulu Comedy Galla i 2014.
Andrea Elisabeth Rudolph og Claus Møller Jakobsen sammen til Zulu Comedy Galla i 2014. Martin Sylvest Andersen

Men nu har parret skrevet under på en købskontrakt på hele 10.210.000 kroner.

Da de i 2015 købte lejligheden af skuespiller Hella Joof, måtte de lægge 8 millioner kroner for liebhaverlejligheden, der har fem rum, loft til kip, tagterrasse, altan og privat garage.

Det vil sige, at de har tjent over to millioner kroner på salget.

Det er længe siden, at Andrea Elisabeth Rudolph tog afsked med lejligheden.

Allerede i 2018 flyttede hun og familien, som består af Claus Møller Jakobsen og deres i alt fem børn, ind i en stor villa i Valby. Den 500 kvadratmeter store villa, de nu bor i, kostede dem 18,5 mio. kr.

Med salget har Andrea Elisabeth Rudolph, der i februar måned fik konstateret brystkræft, én bekymring mindre at tænke på.