90erne var et sandt mekka for diverse girl- og boybands.
Men drømmen om at blive de næste Spice Girls var langt fra fryd og gammen.
Det afslører den populære popgruppe All Saints i den nye BBC-dokumentar 'Girlbands Forever', hvor medlemmer af Atomic Kitten, Eternal, Sugababaes, Mis-teeq og Little Mix, er med. Det skriver The Sun.
All Saints-sangerinden Melanie Blatt beretter blandt andet om en episode, hvor hun skulle fortælle til bandets managere, at hun og Nicole Appleton var gravide.
Og det blev bestemt ikke taget godt imod, for All Saints var netop slået igennem i USA med hittet 'Never Ever'.
»Vi fløj til Los Angeles, og i lufthavnen sagde vores manager, at vi skulle få en abort,« siger Melanie Blatt.

Hun fortæller videre, at cheferne fortalte dem, at de »ville ødelægge alt«, og at »det var enden på bandet«.
Nicole Appleton, der på daværende tidspunkt var sammen med Robbie Williams, endte med at lytte til managerne og få en abort.
Det gjorde Melanie Blatt ikke, og det fik store konsekvenser for deres venskab.
»Nic og jeg havde været bedste venner, siden vi var 11 år. Vi tog graviditetstests på et hotel i Canada og brugte hele den nat på at diskutere, hvordan vi skulle opdrage vores børn sammen. Det var en af de bedste nætter nogensinde.«

»Og det er egentlig ikke min opgave at tale om det, men desværre … det var en meget ubehagelig situation, fordi jeg beholdt mit (barn, red.), og det gjorde hun ikke. Det var en virkelig vaskelig del af mit og vores liv.«
All Saints gik i opløsning i 2001.
Samme år blev Nicole Appleton mor til sønnen Gene, som hun fik med Oasis-forsangeren Liam Gallagher.
I dag er hun gift med forretningsmanden Stephen Haines, og de har sammen datteren, Skipper.
Melanie Blatt, der blev mor til datteren Lilah, mens hun var med i All Saints, har ikke fået flere børn.
