Den 17. juli døde den berømte, østrigske faldskærmsudspringer og ekstrematlet Felix Baumgartner.
Kun 56 år gammel mistede han livet i en paragliding-ulykke i Fermo, Italien.
Nu er der nyt i sagen, skriver ABC News.
Ifølge en italiensk anklager, der netop har fremlagt sin vurdering af ulykken, døde den 56 årige vovehals på grund af en menneskelig fejl.
Ifølge vidner, der overværede ulykken, så alt normalt ud, indtil paraglideren pludselig begyndte at dreje mod jorden og styrtede ned tæt på et resorts swimmingpool.
Den italienske anklager, Raffaele Iannella, siger til nyhedsbureauet The Associated Press, at efterforskningen ikke har fundet nogen tegn på, at den motoriserede paraglider havde tekniske problemer.
»Han faldt ind i en spiral, og kunne ikke komme ud. Han var ude af stand til at udføre den manøvre, han burde have gjort for at komme ud af faldet,« siger Iannella.
I faldet ramte Felix Baumgartner en hotelansat, der efterfølgende blev kørt på hospitalet med nakkeskader.
Men til alt held kom ingen andre til skade, selvom der på ulykkestidspunktet både var voksne og børn i nærheden af swimmingpoolen.
Efter at have fremført sin konklusion om ulykken, anmoder anklageren om, at sagen nu lukkes.
Østrigeren, blev kendt som 'Frygtløse Felix', da han i 2012, som det første menneske nogensinde brød lydmuren med sin krop.
Dengang overlevede han et fald fra mere end 39 kilometers højde over Jordens overflade.
