I en gennemsigtig sølvkjole lod 'Euphoria'-skuespilleren, Sydney Sweeney, sig onsdag bade i blitzlys på den røde løber til Varietys Power of Women galla. 

Præcis dén detalje – altså blitzlyset – er ifølge modeekspert, Jim Lyngvild, én del af forklaringen på den meget virak, der siden har været omkring kjolen og Sydney Sweeney.

»Jeg tror ikke, hun vidste, at man kan se hendes brystvorter. Jeg tror simpelthen ikke, at kjolen var så gennemsigtig, da hun stod derhjemme og kiggede sig i spejlet,« siger Jim Lyngvild:

»Men der sker noget, når den her type sølvnets-stof bliver ramt af flashlys. Så bliver det meget transparent,« siger han med tryk på meget. 

Faktum er, at Sydney Sweeneys bryster og brystvorter kan ses gennem stoffet, hvilket har fået Magasinet Elle til at kalde kjolevalget »sensuelt«, People har beskrevet det som »dristigt«, mens »Basic Instinct«-ikonet Sharon Stone under prisoverrækkelsen på scenen sagde til Sydney Sweeney:

»Det er okay at bruge det, din mor gav dig. Det er virkelig okay.«

Sharon Stone roste under prisoverrækkelsen Sydney Sweeneys kjole og krop.
Sharon Stone roste under prisoverrækkelsen Sydney Sweeneys kjole og krop. Patrick T. Fallon/AFP/Ritzau Scanpix

På den modsatte fløj har den konservative talkshowvært, Megyn Kelly, ifølge PageSix meddelt, at hun ikke billiger kjolen, fordi den ‘overlader for lidt til fantasien’.

Hun mener, at kjolen fjerner »det mest sexede, nemlig enhver mands håb om at være den, der faktisk ser dem (brysterne, red.) for alvor.«

Jim Lyngvild er på den ene side overrasket over, at en kjole i 2025 kan vække så meget postyr.

»Vi burde være mere tolerante. Vi burde være et sted, hvor der var plads til alle, hvor mænd og kvinder er ligestillede og alle har lige rettigheder.«

Når det alligevel sker, mener han 'netop, det er fordi vi er i 2025’.

»Vi bryster os af, at man kan være, hvem man er. Men gu’ kan man da ej. Vi er blevet så tantede og bornerte …. Janteloven lever, men ytringsfriheden er død.«

Jim Lyngvild mener, at debatten, som en modreaktion på Me Too, bliver mere og mere polariseret:

»Når vi ikke længere tør gøre noget, så skal vi i stedet mene noget.«

Men ytringerne bliver mere og mere ekstreme og får størrelse som 'tsunamier', siger han.

»Vi har lige hyldet kvinder for at være kvinder og for at være frisindede, nu er modvægten – Ret ind og hold jeres kæft.«

»Retorikken overfor kvinder er ledt an af USA og Trump. Enten står man og råber ‘grab them by the pussy’ eller også er man woke. Konsekvensen er, at vi bliver mindre og mindre rummelige,« siger han, der savner 'midten, og den sunde fornuft'.

Personligt forstår Jim Lyngvild ikke kjole-forargelsen.

»Det er udtryk for sådan en krænkelsesparathed, men hvis du ikke kan lide, hvad du ser, så kig dog den anden vej.«