Den amerikanske popsanger Britney Spears blev i denne uge anholdt mistænkt for at have kørt bil i påvirket tilstand.

Nu reagerer hendes eksmand Sam Asghari i et interview med Fox News

Her giver han udtryk for, at han har forståelse for, at folk kan lave fejl, og kommer med opsang:

»Jeg synes, at alle fortjener privatliv. Og jeg håber, at pressen har lært af fortiden, at de giver hende det privatliv, hun har brug for,« lyder det fra eksmanden. 

Ifølge en pressemeddelelse udsendt af California Highway Patrol blev Britney Spears stoppet, efter hun havde kørt slingrekørsel i sin sorte BMW.

Da hun blev stoppet viste hun tegn på ikke at være helt ædru og gik med til at blive testet. 

Herefter blev hun anholdt for at køre bil under påvirkning af alkohol og stoffer, står der i pressemeddelelsen.

En repræsentant for Britney Spears har udtalt til mediet People, at anholdelsen var 'en uheldig hændelse, der er fuldstændig uundskyldelig'.

»Britney vil tage de nødvendige skridt og overholde loven, og forhåbentlig kan dette være det første skridt i den længe ventede forandring, der er nødvendig i Britneys liv,« sagde repræsentanten.

Efter planen skal Britney Spears for retten den 4. maj.