Den svenske sangstjerne Zara Larsson kunne natten til søndag med et brag af et show sætte et farverigt punktum ved dette års Roskilde Festival. 

Under koncerten fortsatte hun den faste tradition om at invitere en heldig fan fra publikum op på scenen til den virale dans, der er opstået til hittet 'Lush Life'. 

For danske Andreas Løvengreen gik drømmen i opfyldelse, da han blev udvalgt blandt de mange fans, der håbefuldt var mødt op flere timer før koncerten og drømte om at blive valgt. 

Han stod under koncerten med sine venner og nød musikken – da han pludseligt fik øjenkontakt med den svenske sanglærke. 

»Pludselig bliver der sagt 'the guy in the pink shirt,« fortæller han om øjeblikket. 

»Jeg var så glad, alle har jo snakket om det her og været sådan 'tænk, hvis det blev en af os. Det ville være helt vanvittigt', og så blev det sgu mig,« lyder det. 

Andreas fik sig en fantastisk afslutning på Roskilde Festival. Selv har han svært ved at se, hvordan noget skal overgå, at han blev den heldige udkårne til at danse med Zara Larsson til storhittet 'Lush Life' på Orange Scene.  Privatfoto.

Før Andreas Løvengreen havde set sig om, stod han pludselig med fødderne på Orange Scene og kunne se Zara Larsson komme løbende mod ham med åbne arme. 

»Jeg tænkte, om jeg havde dårlig ånde, fordi vi stod så tæt på hinanden. Pludselig siger hun til mig 'jeg føler, at vi er ved at kysse, fordi vi står så tæt på hinanden,« fortæller han stolt om øjeblikket på Orange Scene. 

Artiklen fortsætter under videoen …

Adspurgt, hvorvidt han havde takket ja til et kys, lød svaret grinende:

»Jeg kysser ikke så meget med piger, men et lille kindkys havde jeg ikke takket nej til.«

Andreas Løvengreen havde dog ingen vilde tricks i ærmet, som han kunne afslutte dansen med. 

Derfor valgte han at skrive et helt bestemt budskab på sin mave før koncerten i tilfældet af, at han var den heldige, der blev kaldt på scenen. 

»Jeg havde skrevet et budskab, som giver mening for mig og er noget, som jeg synes, er vigtigt,« udtaler han. 

På sin mave havde han skrevet 'Protect the dolls', som er en reference til at beskytte transkønnedes rettigheder. Noget han selv mener går godt i tråd med det, som Zara Larsson advokerer for på sociale medier. 

Pludselig stod Andreas på storskærm foran hele Roskilde Festival og viste mave.  Privatfoto.

Hun er som bekendt ikke bange for at ytre sig politisk. 

»Zara Larsson sagde, at jeg skulle kigge ud på publikum. Det var faktisk svært at tage det hele ind, fordi det hele føles meget nært, men da jeg kigger ud, ser jeg, at der er vanvittig mange mennesker. Wow, kæmpe publikum,« fortæller han videre. 

»Det var så crazy.«

Andreas Løvengreen dukkede dog ikke helt uforberedt op til koncerten. Han havde nemlig sikret sig, at han kunne dansen. 

»Jeg var nervøs, men da musikken spillede, og vi begyndte at danse, kunne jeg bare have det mega sjovt,« forklarer han. 

Zara Larson på Orange Scene på Roskilde Festival. Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

»Man står og tænker, at det føles som om, at alle har en fest. Folk er så venlige, og det føles virkelig som om, alle dansede med en.«

Selv er han overvældet af oplevelsen og de massive mængder af beskeder og kommentarer, han har fået fra folk, familie og venner. 

»Alle mine venner græd. Det er den vildeste Roskilde-oplevelse hundrede procent. Jeg har virkelig svært ved at se, at noget skal kunne slå den her oplevelse,« lyder det.