Danske tennisfans har hungret efter det i et par år, men nu ser det endelig ud til at ske.

For når den traditionsrige holdturnering for mixhold Hopman Cup genopstår til sommer, bliver det med Holger Rune og Clara Tauson i hovedrollerne.

De to unge tenniskometer skal nemlig for første gang spille mixed double sammen på seniorplan, når de skal repræsentere Danmarks farver ved turneringen.

Det skriver Dansk Tennis Forbund i en pressemeddelelse.

Landsholdsturneringen har ellers ligget i graven i fire år, efter den blev afviklet hvert år fra 1989 til 2019.

Men nu genopstår turneringen, og for første gang bliver den afholdt i Europa.

Her skal i alt seks lande i aktion ved turneringen. De øvrige nationer er Frankrig, Kroatien, Belgien, Schweiz og Spanien.

Ligesom ved tidligere udgaver af turneringen vil hvert hold bestå af en kvindelig og en mandlig spiller. I holdkampene spilles en damesingle og en herresingle, inden de afsluttes med en mixed double.

Og her det altså Holger Rune og Clara Tauson, der skal spille med Dannebrog på trøjen.

Danmark har én gang tidligere været repræsenteret ved Hopman Cup. Det var i 2012.

Dengang var det Caroline Wozniacki og Frederik Løchte Nielsen, der udgjorde det danske hold.

Hopman Cup 2023 løber af stablen i Nice fra 19. juli til 23. juli.